alternativa

alternativa v textech na iROZHLASU

|Pavel Novák |Člověk

'Alternativní Nobelovu cenu' letos převezme i kanadská aktivistka hájící práva Inuitů

Cenu za správný život si dnes ze Stockholmu odnesou čtyři lidé, kteří se zasloužili o lepší svět. Cenám s názvem Right Livehood Award se říká alternativní Nobelovy ceny. Letos ji získají italský lékař, který pomáhá lidem v zemích postižených válkou, aktivistka z Ugandy bojující za práva homosexuálů, odpůrce jaderného zbrojení z Marshallových ostrovů a Kanaďanka, která hájí práva původních obyvatel arktických oblastí.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Summit G8: tématy jsou jaderná energetika, EU i Arabské jaro

Lídři osmi nejvyspělejších zemí světa se na své schůzce ve francouzském Deauville shodli na nejvyšších standardech zabezpečení jaderných elektráren. Kromě toho jednali o stavu světové ekonomiky a dnes budou debatovat o pomoci novým demokracií na severu Afriky, které se zrodily z takzvaného Arabského jara. Bezpečnost jaderné energetiky se dostala na pořad jejich jednání po katastrofě, která v březnu postihla japonskou elektrárnu Fukušima.

Deska týdne: Anyway

|Radio Wave |Hudba

Anyway v 15. roce svého života přicházejí s novým bezejmenným albem. Letošní přírůstek, který tentokrát vychází jako free download a limitovaný vinyl, je prvním albem, na kterém se podílí anglický bubeník Benjamin Daniels. Co od původně mělnické formace můžete čekat? Žádné okrasné ornamenty; upřímnost, srdce na dlani a společné refrény. Rock'n'roll Anyway z vysílání Radia Wave dobře znáte a tentokrát jsme si na něj ještě předtím, než Jiří Nedvídek a spol. novinku pokřtí 31. května v nově otevřeném Rock Café v Praze, speciálně posvítili v Desce týdne.

|Pavel Zelinka |Hudba

Akron/Family: Rázovitá krajina mlhy zbavená

Miláčci Michaela Giry ze Swans, muzikanti, kteří rádi pumpují do písniček noty pod tlakem. To jsou Akron/Family, kteří se na začátku tohoto roku vytasili se svou novou řadovou deskou. Bude její poslech znovu velkým dobrodružstvím jako u těch předchozích?

|Robert Candra |Hudba

Akustická alchymie magistra Kellyho

Ve středu 16. února budou mít fanoušci metalového veterána Scotta Kellyho (který nedávno vystoupil v Praze se superskupinou Shrinebuilder) opět příležitost vychutnat si jeho uhrančivou polohu, kdy svůj otřískaný chraplák doprovází pouze na španělku. Ti, kdo byli svědky jeho prvního akustického vystoupení u nás před rokem na zasněžené zřícenině hradu Točník, nebudou váhat. Pro vás ostatní je tu pozvánka na vyšehradské staré Purkrabství.

|Katka Brezovská, Václav Sochor, Dalibor Zíta |Zprávy ze světa

Ve švédském parlamentu budou uděleny ‘alternativní Nobelovy ceny‘

Známá Nobelova cena udělovaná každoročně za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti má i ‘alternativní‘ variantu. Takzvaná ‘alternativní Nobelova cena‘ má za cíl ocenit ty oblasti lidské činnosti, na které oficiální Nobelova cena nepamatuje. Uděluje ji švédská nadace Ceny za správný život. Dnešní slavnostní ceremonie a předávání cen proběhne na půdě švédského parlamentu.

|Klára Stejskalová |Výtvarné umění

Legendárnímu centru kultury v Berlíně hrozí zánik

Zmizí z centra Berlína jedno z nejoriginálnějších center kultury? Fascinující budova Tacheles ozdobená graffiti a od přízemí po páté patro naplněná umělci hýřícími neotřelými nápady nechybí v žádném turistickém průvodci. Ročně sem zavítá na 400 tisíc návštěvníků. Nyní Tacheles hrozí zánik. Majitel pozemku, hamburská banka HSH Nordbank, tu chce místo alternativního umění postavit nákupní centrum a pětihvězdičkový hotel.