Od pondělí 2. listopadu do konce měsíce čeká Německo rozsáhlá karanténní uzávěra. Merkelová varovala, že současné tempo šíření koronaviru by znamenalo zahlcení zdravotní péče do několika týdnů.
Bývalý šéf braniborské odnože strany Alternativa pro Německo Andreas Kalbitz byl ze strany vyloučen kvůli údajnému kontaktu s extremisty. Soud nyní rozhodl o neplatném postupu jeho vyloučení.
Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Německá civilní kontrarozvědka, v březnu uvedla, že bude sledovat skupinu Křídlo působící uvnitř strany.
Pálení a jiné hanobení cizích státních vlajek bude v Německu trestáno odnětím svobody až na tři roky. Novela zákona zahrnuje i hymny a další státní symboly.
Strana Alternativa pro Německo zbavila funkce tiskového mluvčího Christiana Lütha. Podle zpravodajského serveru Zeit Online v soukromé komunikaci označil za „fašistu“ a člověka s „árijským“ původem.
Nešťastná volba zemského premiéra Thomase Kemmericha z liberální FDP v Durynsku odstartovala ideologickou válku o budoucnost Německa, píše ve svém komentáři deník Irish Times.
Celoněmecká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie vedená kancléřkou Angelou Merkelovou se zatím v Berlíně dohodla na tom, že by se v Durynsku měly uskutečnit předčasné volby.
Thomas Kemmerich skončil ve své funkci po pouhém dni v úřadu. Důvodem byla podpora populistické Alternativy pro Německo, kvůli níž se dostal pod silný tlak.
Kemmerich ustoupil tvrdému tlaku kancléřky Merkelové i řady dalších předních politiků, podle níž je jakákoliv spolupráce s AfD nepřípustná. Je možné, že spolkovou zemi čekají předčasné volby.
Německý svaz měst a obcí si v loňském roce nechal udělat průzkum, ze kterého vyplývá, že se s výhrůžkami a jinými formami útoku setkala celá čtvrtina z tisíce oslovených starostů.
Kvůli textům své bývalé punkové kapely čelila saská ministryně spravedlnosti Katja Meierová kritice v souvislosti se silvestrovským útokem na policisty.
Dosavadní šéf strany Meuthen svůj mandát obhájil, poslanec ze Saska Chrupalla na postu druhého předsedy vystřídal Alexandera Gaulanda, který už nekandidoval.
Nával slabosti postihl jednačtyřicetiletého poslance vládních křesťanských demokratů Matthiase Hauera a o pár dní později šestapadesátiletou zákonodárkyni opoziční Levice Simone Barrientosovou.
Nedělní zemské volby v Durynsku se můžou zapsat do poválečné historie Německa. Dvě donedávna nejsilnější strany v nich celkem získaly ani ne třetinu hlasů – úspěch naopak sklidila dvě protestní hnutí.
V souhrnu pak výsledek hlasování znamená, že strany na okraji politického spektra - Levice a na druhé AfD - mají poprvé v zemském sněmu většinu, a není tedy možné proti jejich vůli sestavit vládu.
Ke kritice AfD se přidal i zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein. „AfD má mnoho antisemitských názorů,“ uvedl a zmínil například pozice strany k rituální porážce či obřízce.
Německá protiimigrační Alternativa pro Německo je na vzestupu. Tomáš Samek vysvětluje, čím krajně pravicové uskupení láká voliče v postkomunistické části země a jaká je východoněmecká identita.
Věnují se zejména tomu, že vedení celoněmeckých koaličních stran CDU i SPD na své dosud nejhorší výsledky v obou východoněmeckých zemích reagovalo prakticky s ulehčením.