„Ještě jednu noc tam a můj mozek by to nevydržel. Myslím, že smrti jsem se už nebála,“ píše Nadija Suchorukovová. Server iROZHLAS.cz přináší její svědectví o útěku z Mariupolu.
„Naposledy jsem se setkal s vedoucím ruské delegace v září loňského roku,“ říká Tomáš Kryl, náměstek pro řízení ekonomicko-provozní sekce na ministerstvu zahraničních věcí.
Insignie rytíře Řádu umění a literatury na francouzském velvyslanectví v Praze převzaly novinářka Irena Jirků, scenáristka a ilustrátorka Lucie Lomová a spisovatelka a malířka Lenka Horňáková-Civade.
„Do poslední chvíle jsem doufal, že budeme moct alespoň v omezené podobě náš zastupitelský úřad v Kyjevě zachovat. Bezpečnost našich občanů ale byla nejvyšší prioritou,“ říká velvyslanec.
Konzulární pomoc občanům poskytuje generální konzulát ve Lvově. Resort též varuje před jakýmikoli cestami na Ukrajinu a vyzývá české občany v zemi, aby ji okamžitě opustili.
Na českém generálním konzulátu ve Lvově na západě země pak české zastoupení dokonce posílilo. V tuto chvíli je tam podle informací ministerstva 36 lidí.
„Jisté je, že nějaké sankce budou – jak robustní, to záleží na shodě spojenců a krocích, které Rusko udělá,“ shrnuje bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, poradce premiéra Petra Fialy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, označil možný odjezd diplomatů za „přehnanou reakci“ na současnou situaci.
Etiopská vláda vyhlásila v úterý mimořádný stav, protože jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty a jejich spojenci se blíží k hlavnímu městu. České úřady zvažují možnost evakuace ambasády.
Napsal o tom německý list Der Spiegel. Mrtvý byl údajně také spřízněn s vysokým důstojníkem druhého oddělení FSB. Toto oddělení je v Rusku zodpovědné mimo jiné za boj proti terorismu.
Tálibánci tvrdí, že objevili sklad s alkoholem v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahuddína Rabbáního. Ve skutečnosti jsou na zveřejněných záběrech prostory českého velvyslanectví.
Česko nabídlo kvůli hrozbě Tálibánu pomoc afghánským tlumočníkům, se kterými v nedávné minulosti pracovalo. Německo zase vyzvalo své občany v Afghánistánu k návratu do vlasti.
Hlasování poštou by mohli využít Češi, kteří v cizině žijí trvale, nebo tam odjeli za prací či studiem. Podle současných pravidel mohou hlasovat jen na ambasádách.
Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.
RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Ten ale možná Rusko pro Čechy zakáže.
Rusko bude muset snížit počty svých diplomatů v Česku na úroveň stavu velvyslanectví malé evropské země. Z ambasády, která byla nejsilnější v celém regionu, nezbude kámen na kameni.
Vypadá to, že krize skončí zdecimováním diplomaticko-zpravodajského zastoupení Ruska v Praze – a to bude ze strategického hlediska cenné vítězství Česka.
„Budeme muset uvažovat o několika možných odpovědích, protože to číslo samozřejmě není náhodné. Je to vzkaz,“ říká Kmoníček ke kroku Moskvy, která vyhostila 20 českých diplomatů.
Důvodem k rozhodnutí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.
Rusko vyhostilo jednoho diplomata a jednoho zaměstnance technického personálu. „Mohu potvrdit, že v jednom případě šlo i o zástupce Českého centra,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Ministr Petříček řekl, že chtěl situaci vyřešit diplomaticky. „Opakovaně jsme tak komunikovali s ruským velvyslanectvím. Diplomatické řešení ale nebylo možné, Ruská federace nám nedala jinou možnost.“
Nestává se často, že by v ruském informačním prostoru měla významný podíl česká témata. Výjimku na první pohled tvoří servis k proruským výrokům Miloše Zemana, ale tady jde zjevně o příkaz shora.
„Berlín se teď stal centrem přepravy našich cestovatelů, kteří přiletí do Evropy směr Česká republika cílová destinace Praha,“ popisuje český velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský.
Jaroslav Kubera z ODS hovořil o představě, že by navštívil jak demokratický Tchaj-wan, tak komunistickou Čínu. To by se mu ale asi zřejmě nepodařilo, alespoň ne v uvedeném pořadí.