6. leden je výročím přepadení sídla amerického Kongresu příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Čtyři z nich při tom zemřeli, později také jeden policista, čtyři jeho kolegové si vzali život.
Jedenašedesátiletý demokrat Adams podle očekávání porazil kandidáta republikánů, 67letého Curtise Sliwu. Před volbami popsal, jak ho jako dospívajícího zbili policisté při zatčení.
Texaská prokuratura muže zadržela kvůli tomu, že ve volbách hlasoval, ačkoliv byl v té době stále v podmínce, což tamní úřady zakazují. Podle expertů mu hrozí až desítky let vězení.
Jde o další soudní spor, kterým se firma brání nepodloženým tvrzením, že manipulovala s hlasy při loňských prezidentských volbách ve Spojených státech.
Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní, neboť prezident se souhlasem této komory jmenuje a odvolává třeba ministry zároveň může Senát zbrzdit nebo urychlit agendu Bílého domu.
Na volební mapě USA je patrný posun ve dvou důležitých regionech. Průmyslový západ přechází od demokratů k republikánům, jih a jihozápad zaznamenává posun opačný.
„Vědí, že prohrál, nikdo ale patrně nechce králi Learovi či šílenému králi Jiřímu říct, že přišel o říši,“ uvedl jeden nejmenovaný republikán, který je v pravidelném kontaktu s Bílým domem.
„Demonstranti se v některých městech snaží obkličovat střediska, kde dopočítávání hlasů dochází, ale nepředpokládám, že by to nakonec mohlo ovlivnit férovost voleb,“ míní publicista Tomáš Klvaňa.
Co všechno je v sázce v amerických prezidentských volbách, které zásadně ovlivnila pandemie? Kdy budou Američané znát jméno nového prezidenta? A kam se USA za uplynulé čtyři roky posunuly?
Mluvčí firmy v pátek neupřesnila, kdy opatření vstoupilo v platnost a kdy by mělo být zase zrušeno. „Kdy jej (opatření) zrušíme zhodnotíme po volbách, ale je dočasné,“ uvedla.
Americký nejvyšší soud zamítl žádost republikánů, kteří chtěli prodloužení lhůty zablokovat. Lidé tak v Severní Karolíně mají možnost korespondečně zaslat svůj hlas až do 3. listopadu.
Současný zástupce hlavy státu Mike Pence se před demokratickou senátorkou Kamalou Harrisovou na předvolební debatě na funkci amerického viceprezidenta naopak snažil obhájit kroky vlády.
„Pokud byste se pak na debatu dívali z pozice člověka, který se něco chce dozvědět, museli byste být zklamaní. Ale tak už to v amerických prezidentských debatách chodí.“
„Jsem na tohoto prezidenta velmi hrdá,“ říká Trumpova příznivkyně Cherry. „Otevřel Pandořinu skříňku rasismu, bělošského nacionalismu a xenofobie,“ myslí si naopak jeho odpůrce Norm.
Sandersovo oficiální vyjádření podpory Bidenovi se zásadně liší od posledních prezidentských voleb. Sanders tehdy svou rivalku Hillary Clintonovou podpořil až těsně před nominačním sjezdem.
Jak již dříve uvedla americká média, zatímco vládní činitelé mají pravomoc změnit termín vnitrostranických voleb, u prezidentských voleb takovou možnost nemají.
Už nejméně dva státy kvůli zdravotní krizi posunuly prezidentské primárky plánované na nejbližší dny. „Může to ovlivnit i prezidentské volby v listopadu,“ říká profesor Drakeovy univerzity v Iowě.
V posledním kole primárek, které se konaly v šesti státech, zvítězil Biden jasně ve čtyřech, v jednom byl výsledek fakticky remíza. Prohrál jen v Severní Dakotě.
Texaský kandidát Julián Castro oznámil své odstoupení na twitteru. Věnoval se především tématu dekriminalizace imigrace. Prezidentské volby se ve Spojených státech konají letos v listopadu.
Jsou digitální platformy zodpovědné za obsah, který je na nich publikovaný? Palčivou podstatu debaty možná nejlépe ilustrují naprosto odlišné reakce dvou největších internetových platforem.
Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg se od minulého týdne oficiálně uchází o nominaci Demokratické strany pro prezidentskou volbu, která Spojené státy čeká za necelý rok.
Moskva/Brusel ||Barbora Chaloupková|Zprávy ze světa|Rozhovor
„V kampani v roce 2016 jsme zahájili politickou revoluci a nyní je čas s revolucí pokročit,“ řekl 77letý nezávislý senátor Bernie Sanders ve vermontském rozhlase.