Fujimori se dosud hájil tím, že nedobrovolně ke sterilizacím došlo pouze v ojedinělých případech v důsledku „nadšení“ lékařů. Zákrok v 90. letech podstoupilo zhruba 300 tisíc žen a 22 tisíc mužů.
Trvalo tři měsíce, než organizace mohla udělat nějaký závěr, a to na základě několika postupů. Vyšetřovatelé získali svědectví 41 přeživších a svědků událostí v Aksúmu.
Spojené státy, Austrálie či generální tajemník OSN vyzvaly armádu k propuštění šéfky tamní vlády Do Aun Schan Su Ťij i dalších politiků. K propuštění politiků vyzvala i Amnesty International.
„Mehdí Alí Hosejní, mladý zápasník z Andimešku, byl popraven,“ napsal na twitteru Sardar Pashaei, bývalý kouč íránského týmu v řecko-římském zápasu. „Tady je Írán, země smrti, provazu a kulky.“
„V bosenském táboře Lipa zůstává asi 500 lidí a teploty v noci klesají až k minus 15 stupňům. Je v podstatě zázrak, že tam ještě nikdo neumřel...Bohužel v Lipě neplatí lidská práva ani zákony země.“
Ostrov Thengar Čár vznikl před dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný.
Tématem polských protestů už dávno není pouze rozhodnutí ústavního soudu, které zakazuje potrat v případě poškození plodu. Poláci vyjadřují nesouhlas také se stavem institucí nebo s rolí církve.
Jak se žilo a žije lidem v represivním režimu Alexandra Lukašenka? „V Bělorusku, když se vám něco nelíbí, raději mlčíte,“ říká pro iROZHLAS.cz novinářka Lapichová.
Někteří z vězňů zveřejnili na internetu obrázky svých potlučených těl. Amnesty uvedla, že řadu zadržených policisté ve vězení svlékli do naha, bili je a vyhrožovali jim znásilněním.
„Mysleli jsme si, že pandemie povede k uznání práce lékařů. To jediné, co mi ale po čtyřech měsících toho všeho zůstalo, je strach a deprese,“ říká lékař jedné z egyptských nemocnic.
Nevládní organizace Amnesty International obvinila Evropskou unii, že nečinně přihlíží násilí, kterého se dopouštějí chorvatští pohraničníci na uprchlících a běžencích. Chorvatsko obvinění odmítá.
Je pravděpodobné, že počet civilistů, které Američané v Afghánistánu, Iráku, Sýrii a Somálsku loni zabili, je vyšší, než jaký uvádí zpráva Pentagonu pro Kongres.
Amnesty také připomíná loňské stanovisko Evropské komise, že Česká republika postrádá dostupné a kvalitní sociální bydlení a že roste bezdomovectví i úroveň osobních dluhů.
Report vyšel necelý měsíc poté, co Čína uvalila na organizaci sankce kvůli údajné podpoře extremistického hnutí v Hongkongu. Podle ředitele Amnesty International lze nyní čekat další odvetná opatření.
Britský obchodní řetězec Tesco kvůli němu ukončil prodej charitativních vánočních přání. Společnost zastavila výrobu v dané továrně a zahájila vyšetřování.
Íránci vyšli do ulic v pátek, kdy vláda ohlásila zdražení benzinu o 50 procent. Z různých zdrojů podle Amnesty vyplývá, že se íránské bezpečnostní složky pustily do zabíjení protestujících.
Podle íránského práva za krádež náleží amputace čtyř prstů na pravé ruce. Úřady praktiku brání s vysvětlením, že jde o nejlepší cestu jak provinilce, včetně těch potenciálních od skutku odradit
Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo uvedl, že cena nenáleží pouze Thunbergové, ale je určena všem mladým lidem, kteří již rok demonstrují.
Dva muži a žena dostali nejvyšší trest za vraždu a držení lidské tkáně. Oběť podle verdiktu před čtyřmi lety ubili kovovou tyčí. Pak jí oddělili končetiny a trup zakopali na zahradě.
Aktivistka je ve vazbě již devět měsíců, odsedí si tedy dalších devět měsíců. V pátek se prostřednictvím videa účastnila soudního líčení a na protest proti rozsudku odhalila na kameru svoje ňadra.
Velvyslanectví Bahrajnu ve Washingtonu v pátečním prohlášení uvedlo, že soudní procesy proběhly „v souladu s bahrajnskými zákony, které dodržují mezinárodní standardy“.
Polští soudci, kteří veřejně brání nezávislost soudů před vládními zásahy, jsou vystaveni vážnému obtěžování online i v práci, vyplává z nové výzkumné zprávy polské Amnesty International.
Mursího skon patrně zvýší mezinárodní tlak na egyptskou vládu, aby zlepšila přístup k lidským právům a zvláště podmínky ve věznicích, kde jsou drženy tisíce islamistů, uvedla Reuters.
Titul už dříve dostali například barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij nebo někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela. Prvním velvyslancem svědomí se v roce 2003 stal prezident Václav Havel.