analýza

analýza v textech na iROZHLASU

| ČRo, Tea Parkanová |nepoužívat - Věda

Špína z ovzduší proniká i do mozku, ukázala analýza. Vědci zvažují spojitost s Alzheimerem

Alzheimerovou chorobou trpí na světě přes 40 milionů lidí, co přesně nemoc vyvolává, však není jisté. Podle britských a mexických vědců by jedna z věcí, které na ni mají vliv, mohlo být i znečištěné ovzduší. Částečky kovů, které se objevují v mozku pacientů s Alzheimerem, pocházejí podle jejich analýzy ze vzduchu. Možnou spojitost mezi tímto jevem a nemocí však ještě budou muset potvrdit nebo vyvrátit další výzkumy.

Počet ghett roste. Vláda připravila pro obce návod, jak mají problémy řešit

| ČRo, Jana Čermáková, mkp |Zprávy z domova

Chudinských domů, ulic a čtvrtí v Česku přibývá. Vláda proto pro města a obce připravila návod, jak mají problémy v ghettech a sociálně vyloučených lokalitách řešit. Návod se týká vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD po setkání s lidmi ze samospráv.

Sněžný muž neexistuje, podle britských vědců jde o poddruh medvěda

|Milan Kocourek, Helena Šulcová, Tereza Jelínková |Příroda

Britští vědci zřejmě znají odpověď na otázku, zda sněžný muž zvaný Yetti opravdu existoval, nebo jde jen o výmysl. Podle BBC se domnívají, že záhadu bájného sněžného muže alias yettiho z podhůří Himálaje vyřešili. Na základě analýzy nalezených chlupů dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o poddruh medvěda hnědého.

|Martin Křížek, krw |Zprávy z domova

Rozvedené ženy většinou pobírají nižší penzi, než kdyby žily s manželem

Na rozvod lidé často doplácí snížením životní úrovně. Náklady, o které se dříve dělili s partnerem, totiž většinou musí nést zcela sami. Rozvodové řízení ale může ovlivnit i to, jak budou bývalí manželé zajištěni ve stáří, konkrétně výši jejich důchodů. Upozorňuje na to analýza společnosti Gender Studies, kterou zpracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu při institutu CERGE-EI.

|Vladimír Kroc, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Půl hodiny od domova, dál ne. Češi za prací nechtějí dojíždět, vyplývá z analýzy

Za prací nejsme příliš ochotní cestovat, nejčastěji hledáme zaměstnání do půl hodiny od domova. To se ale liší podle oblastí - zatímco dvě třetiny Středočechů hledají uplatnění i v jiném kraji, jen každý šestý obyvatel Moravskoslezského kraje je ochotný za prací vycestovat, přestože je v regionu druhý nejvyšší podíl nezaměstnaných v zemi. Vyplývá to z analýzy pracovního portálu Profesia.cz.

|Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský |Člověk

Společnost už se začíná bát, že nás korupce může zahubit, říká psycholog

Za jeden z největších hříchů považují Češi finanční delikty, naopak extrémně tolerantní jsou – v evropském měřítku – pokud se týká nevěry, rozvodů nebo potratů a benevolentní jsou vůči eutanázii. Vyplývá to z analýzy, kterou přinesl deník MF Dnes. Psychologa Slavomil Hubálka liberalismus Čechů v sexuálních otázkách nepřekvapil, netolerance k finančním deliktům ano.