Soud osvobodil anarchisty obžalované z přípravy teroristického útoku. Pětice aktivistů podle obžaloby připravovala útok zápalnými lahvemi na vlak s vojenským materiálem. Všichni ale vinu odmítali.
Jedna z nejprestižnějších vysokých škol v Řecku se stává útočištěm narkomanů a anarchistů. Rektor Vysoké školy ekonomické v Aténách ji proto na protest dočasně uzavřel.
Psalo se o nich jako o „prvních českých teroristech“ a některým hrozily až doživotní tresty. Minulý týden je soud zprostil obžaloby. Jakou roli hrají v případu agenti a co se stalo s odposlechy?
Pražský městský soud zprostil pětici obžalovaných z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem v pražském Radotíně. Verdikt je nepravomocný.
Levicoví aktivisté u soudu popřeli, že by připravovali teroristický útok na vojenský vlak. Podle nich vykonstruovanou akci vymyslela policie. Obžalovaní členové anarchistického hnutí podle státního zástupce chystali útok zápalnými lahvemi na trati mezi Prahou a Plzní. Třem z nich hrozí až výjimečný trest, dalším dvěma tříleté vězení.
Pochod pravicových radikálů napadli v Kralupech nad Vltavou anarchisté, Romové a další obyvatelé města. Policii se podařilo obě skupiny, každou o zhruba 200 lidech, rozehnat.
Itálie se obává návratu terorismu. Ministerstvo vnitra zvažuje, že vyšle armádu na ochranu daňového úřadu a zbrojní společnosti Finmeccanica, protože na jejich zaměstnance v poslední době útočili radikální anarchisté. K dalším akcím vyzývají na internetu řečtí, srbští a španělští anarchističtí vůdci, kteří jsou ve vězení.
Prvomájové mítinky mají první zraněné. Průvod anarchistů se v dolní části pražského Václavského náměstí setkal s příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Vzduchem létaly plastové i skleněné lahve, kamení a další předměty. Bitka mezi extrémisty trvala přibližně deset minut, policistům se podařilo obě skupiny udržet od sebe.
Ředitele italského daňového úřadu dnes kolem poledne zranil výbuch poštovní bomby. Za útokem stojí skupina Neformální anarchistická federace, která má blízko k řeckým extremistům.
K dopisní bombě pro dlouholetého ředitele Deutsche Bank Josefa Ackermanna se přihlásila italská skupina Neformální anarchistická federace. Němečtí kriminalisté se obávají dalších dopisových bomb.
Asi čtyři sta příznivců extrémní pravice pochoduje Brnem. Trasu jim chce zablokovat tisícovka odpůrců. Do blokády se údajně zapojil i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Oba tábory oddělují policejní těžkooděnci.
Na prvního máje bude v Praze míň veřejných akcí než v minulých letech. Mítinky u příležitosti svátku práce plánují už tradičně komunisté a ulicemi hlavního města se chystají pochodovat také anarchisté. Pravicoví radikálové se letos Praze vyhnou, sejdou se v Brně.
Přes deset tisíc lidí protestovalo v Drážďanech proti chystanému neonacistickému pochodu k výročí bombardování města. Situace ve městě byla během dne napjatá, teď už se ale uklidnila. Úřady totiž nečekaně neonacistům povolili demonstraci v Lipsku, kam se pak začali přesouvat.
|Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová, Martin Drtina, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Bez násilností a s mnohem menší účastí demonstrantů, než policisté počítali, skončila prvomájová shromáždění v Praze. Největší obavy měli policisté z případného střetu průvodu stoupenců krajní pravice a levice. Oddechli si krátce po poledni. To už bylo jasné, že pochod sympatizantů dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli nízké účasti nebude.
Ve výtržnosti a střety s německou policií se zvrhla protestní akce proti mítinku krajně pravicové strany NPD v Hamburku. Zranění jsou jak mezi levicovými radikály, tak mezi strážci zákona, kteří proti zdivočelému davu dokonce použili varovné výstřely.
Dělbuchy musela použít policie v Berouně proti anarchistům, kteří se pokusili zabránit pravicovým extremistům v ohlášené demonstraci proti americké radarové základně v Brdech. Akce skončila zadržením celkem devíti lidí. Podle mluvčí středočeské policie Soni Budské nevznikly škody na městském majetku a nikdo z účastníků demonstrace se nezranil.
Během nedělní demonstrace neonacistů v Brně byli zraněni tři lidé. K potyčce došlo v bočních ulicích, mimo hlavní trasu průvodu. Policisté se o rvačce dozvěděli až později. Ostatní skupinky neonacistů a levicových radikálů se jim povedlo izolovat.
Proti Severoatlantické alianci budou v Kladně demonstrovat anarchisté. Ti si nejprve připomenou 60. výročí vyhlazení Lidic a za hodinu pak mají vyrazit na náměstí Starosty Pavla před kladenskou radnicí.
Demonstraci proti netoleranci a neonacismu svolali na dnešek anarchisté na pražské Jižní Město. Shromážděním a pochodem chtějí protestovat zejména proti nárůstu počtu trestných činů spáchaných neonacisty na největším pražském sídlišti. Pořadatelé z antifašistické skupiny Federace sociálních anarchistů očekávají, že se ohlášené akce zúčastní asi 200 lidí. Během podobných shromáždění se často objevují potyčky mezi anarchisty a pravicovými extremisty. Na dodržování pořádku bude proto dohlížet několik desítek policistů.
Před budovu Českého rozhlasu v Praze položili věnec i anarchisté. Uctili tak památku obětí nacismu v místech, kde v roce 1945 bojovali lidé proti fašismu. Asi čtyři desítky anarchistů dorazily k rozhlasu průvodem z Náměstí Míru. Právě tam jejich zástupci varovali, že nacismus není mrtev a jeho hlas v Česku sílí.
Při potyčce mezi policií a anarchisty před kulturním domem Eden v Praze byli zraněni tři lidé. K incidentu došlo při protestu levicových radikálů proti shromáždění Vlastenecké republikánské strany.
Policisté začali dnes ráno vyklízet budovu statku Ladronka v Praze 6, kterou již sedm let obývají sqatteři. O vyklizení rozhodl pražský magistrát, který je vlastníkem budovy. Obyvatelé statku, kteří tu za sedm let činnosti vybudovali sociálně-kulturní centrum, jsou postupem města překvapeni.
Zhruba 100 členů Vlastenecké republikánské strany a několik radikálů z Národní aliance se odpoledne sešlo na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Na výstavišti, vzdáleném jen pár desítek metrů, se sešli na protiakci anarchisté. Policisté ale obě strany od sebe včas oddělili a akce se obešla bez střetů.
Pochod nacionalistů slavících v Praze výročí vzniku samostatného československého státu skončil před chrámem sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Anarchisty, kteří protestovali proti manifestaci nacionalistů a chtěli následovat stoupence Vlastenecké fronty na Vyšehrad, zablokovala na Rašínově nábřeží policie. Obě shromáždění se obešla bez incidentů.