Anders Behring Breivik

Anders Behring Breivik v textech na iROZHLASU

|Robert Mikoláš, mad |Zprávy ze světa

Norský terorista Breivik strávil první noc ve vězení jako odsouzený

Soud odmítl žádost státních zástupců, aby Anders Breivik putoval do léčebny. Podle zdůvodnění rozsudku je plně příčetný. Jeho názory i činy jsou výrazem pravicového extremismu a nikoli chorobné mysli. Breivik se proti verdiktu odmítl odvolat s tím, že autoritu soudu neuznává. Odvolání nakonec nepodá ani prokuratura.

|Pavel Polák, Mirko Kašpar, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Breivik je 'osamělý vlk' a podporu nenašel ani u extremistů, míní politolog

Odsouzený norský atentátník Anders Breivik své loňské útoky a zabití 77 lidí obhajoval i tím, že chtěl svými činy vyburcovat Norsko a ochránit ho před lidmi, kteří podle něj zemi a její tradice zrazují. Měl tím na mysli především politiky, kteří podporují přistěhovalectví a multikulturalismus. Podle odborníků však Breivik velkou odezvu v Norsku ani jinde v Evropě nenašel, až na výjimky dokonce ani u extremistů.

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

Obžaloba navrhuje trest pro Anderse Breivika. Zatím to vypadá na léčbu

Dnes se dozvíme, jaký trest žádá obžaloba pro norského pravicového extremistu Anderse Breivika. Možnosti jsou dvě – buď 21 let vězení s možností prodlužovat trest až do konce života, nebo ochranná léčba. Záleží, zda je za své činy zodpovědný. Z dosavadního průběhu závěrečné řeči vyplývá, že Anders Breivik není trestně zodpovědný a patří do léčebny.

|Jan Prokeš, Lucie Maňourová, ak |Zprávy ze světa

Andersu Breivikovi se nepodařilo zasít strach, tvrdí Norové

Blahobytné Norsko žilo dlouhé roky v poklidu a dostatku, jakoby stranou od globalizovaného světa a jeho temných stránek - finančních otřesů, bídy, terorismu. Spisovatel Jo Nesbo o své severské vlasti napsal, že působila na Nory jako panna, neposkvrněná společenským zlem. Toto období nevinnosti a jistoty skončilo 22. července letošního roku, kdy fanatický nacionalista Anders Breivik sám povraždil během několika málo hodin skoro osmdesát lidí, většinou na prahu dospělosti nebo ještě před ním. Pravicový extremista zaútočil symbolicky také na vládní politiku solidarity a otevřenosti vůči přistěhovalcům.

|Adéla Havránková, Anna Maňourová |Zprávy ze světa

Ceremoniálem v Oslu končí třídenní vzpomínkové akce

Měsíc po teroristickém útoku Anderse Breivika v Norsku končí oficiální část vzpomínkových akcí. Třídenní truchlení v Oslu završil ceremoniál, kterého se zúčastnili jak pozůstalí, tak i královská rodina, politici a záchranáři, kteří zasahovali na ostrově Utöya.

|Ondřej Bouda, Eva Presová |Zprávy ze světa

Soud uvalil na Anderse Breivika osmitýdenní vyšetřovací vazbu

Norský soud uvalil podle očekávání osmitýdenní vyšetřovací vazbu na Anderse Behringa Breivika, který byl obviněn ze dvou teroristických činů. Přiznal se jak k atentátu na vládní budovy v Oslu, tak k masakru na ostrově Utöya. Podle vlastních slov při přípravě spolupracoval se dvěma dalšími extremistickými buňkami. Tato nová informace určitě prodlouží vyšetřování.