Andrew Schapiro

Andrew Schapiro v textech na iROZHLASU

|Michael Rozsypal |Zprávy z domova

Zavřené dveře na Hrad mi neuškodily, nelituje Schapiro vyjádření, kterým se znelíbil Zemanovi

ROZHOVOR. Přál by si mít vřelejší vztah s prezidentem Zemanem, ani na vteřinu ale nelituje vyjádření, kterým se mu znelíbil, přiznal odcházející americký velvyslanec Andrew Schapiro v pořadu Interview Plus. Zavřené dveře Hradu podle něj jeho působení v České republice nepoznamenalo, spolupráci s českými politiky považuje za excelentní.

|Magdaléna Trusinová, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Trumpová má lepší češtinu než já, směje se žena velvyslance Schapira. Na Ovčáčka nereagovala

ROZHOVOR. Tamar Newbergerová pracovala desítky let jako počítačová expertka. Když se její muž Andrew Schapiro stal velvyslancem USA v Česku, svou kariéru opustila a po pár měsících v Praze technologie vyměnila za iniciativy, na kterých se jako diplomatova žena aktivně podílí. Jednou z nich je snaha zlepšit postavení žen v zemi. „Myslím, že Česká republika je pro ženy skvělá, ale - tak jako v USA - i tady je stále spousta práce,“ říká v rozhovoru.

|Anna Jadrná |Zprávy z domova

Pokud informace nebyla správná, omlouvám se, prohlásil Zeman k 'neviditelnému Schapirovi'

Prezident Miloš Zeman se omluvil americkému velvyslanci. Andrewa Schapira ve svém projevu k výsledkům amerických voleb nařknul, že nebyl v den státního svátku na Pražském hradě. Fotografie, záběry televizních kamer i vyjádření německého diplomata, který seděl 28. října vedle šéfa amerického zastoupení v Česku, ale v předchozích dnech naznačovaly, že se Zeman zmýlil. Americké velvyslanectví vyjádření Hradu ocenilo.

|Anna Jadrná |Zprávy z domova

Neviditelný velvyslanec? Schapiro seděl 28. října na Hradě vedle mě, potvrdil německý diplomat

Do nejnovějšího sporu americké ambasády a Hradu se vložil německý velvyslanec. Diplomat potvrdil, že šéf amerického zastoupení v Česku Andrew Schapiro seděl na předávání státních vyznamenání 28. října vedle něj. Schapirovu přítomnost ve Vladislavském sále dokázal Zpravodajský server Českého rozhlasu už ve středu díky fotografii ze slavnostního večera.

Schapiro nepřišel 28. října na Hrad, prohlásil Zeman. Ambasáda se brání, fotka jí dává za pravdu

|Anna Jadrná, Hana Mazancová |Zprávy z domova

Prezident republiky Miloš Zeman opět vyostřil vztahy s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Při gratulaci novému prezidentovi USA totiž velvyslance osočil, že se neúčastnil hradních oslav státního svátku 28. října. Americká ambasáda však slova hlavy státu popírá s tím, že Schapiro ve Vladislavském sále byl, a dokonce seděl vedle německého velvyslance. Jeho slova dokládají i záběry z akce.