angličtina

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Česko chce být v angličtině Czechia, oznámí to v OSN

Česká republika by měla mít v databázi OSN uvedené překlady jednoslovného názvu Česko, řekl to dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Úpravu záznamu v seznamu oficiálních názvů zemí podle jeho názoru ve čtvrtek podpoří i ostatní ústavní činitelé na další z pravidelných schůzek. Kromě debaty o překladu názvu Česko do šesti jazyků OSN budou tématem schůzky také migrační krize nebo dění v EU, sdělil ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

|Zuzana Vlčková, kov |Divadlo

V Praze se hrál Cimrmanův Záskok v angličtině, místo ráčkování si herci šlapali na jazyk

„Hlavně aby večer seděli blbci jenom tady vlevo,“ přáli si v pátek na jevišti protagonisté legendární hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka „Záskok“ v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Proslulá věta ovšem zazněla britskou angličtinou. Čtené představení překladu hry mělo otestovat, jestli specifický český humor funguje i na cizince, a zdá se, že herci i diváci byli spokojeni. Cimrmanova hra v angličtině by v budoucnu měla být součástí programu divadla.

|Jiří Hošek, kap |Zprávy ze světa

Británie možná ztíží čerpání sociálních dávek přistěhovalcům se špatnou angličtinou

O dalším zpřísnění čerpání sociálních dávek přistěhovalci uvažuje britská vláda. Chce seškrtat výdaje na tlumočníky a zastavit tištění cizojazyčných formulářů. Šlo by o další z řady kroků namířených proti imigrantům. Evropští partneři se začínají nahlas ozývat, že britská kritika volného pohybu osob v rámci EU jde příliš daleko.