angličtina

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Česko chce být v angličtině Czechia, oznámí to v OSN

Česká republika by měla mít v databázi OSN uvedené překlady jednoslovného názvu Česko, řekl to dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Úpravu záznamu v seznamu oficiálních názvů zemí podle jeho názoru ve čtvrtek podpoří i ostatní ústavní činitelé na další z pravidelných schůzek. Kromě debaty o překladu názvu Česko do šesti jazyků OSN budou tématem schůzky také migrační krize nebo dění v EU, sdělil ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

|Zuzana Vlčková, kov |Divadlo

V Praze se hrál Cimrmanův Záskok v angličtině, místo ráčkování si herci šlapali na jazyk

„Hlavně aby večer seděli blbci jenom tady vlevo,“ přáli si v pátek na jevišti protagonisté legendární hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka „Záskok“ v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Proslulá věta ovšem zazněla britskou angličtinou. Čtené představení překladu hry mělo otestovat, jestli specifický český humor funguje i na cizince, a zdá se, že herci i diváci byli spokojeni. Cimrmanova hra v angličtině by v budoucnu měla být součástí programu divadla.

|Jiří Hošek, kap |Zprávy ze světa

Británie možná ztíží čerpání sociálních dávek přistěhovalcům se špatnou angličtinou

O dalším zpřísnění čerpání sociálních dávek přistěhovalci uvažuje britská vláda. Chce seškrtat výdaje na tlumočníky a zastavit tištění cizojazyčných formulářů. Šlo by o další z řady kroků namířených proti imigrantům. Evropští partneři se začínají nahlas ozývat, že britská kritika volného pohybu osob v rámci EU jde příliš daleko.

|Jan Šmíd, Tereza Jelínková |Zprávy ze světa

Rychlovlaky TGV neslouží jen k přepravě. Francouzi se v nich učí anglicky

Francouzi anglicky většinou nemluví, nebo nemluví dost dobře. Nedávná studie ministerstva školství potvrdila, že angličtinu neovládají ani mladí lidé, přestože se ji ve škole učí už odmalička. Problém by mohl být ve způsobu jazykové výuky. Osnovy totiž kladou velký důraz hlavně na gramatiku. Z těchto důvodů Francouzi vítají každou příležitost, jak si angličtinu procvičit. A jedna originální možnost se jim naskytla.

|Magdaléna Medková |Regiony

Mladí Indonésané se v Praze učili angličtinu, po návratu ji chtějí šířit mezi tamní domorodce

Lombok je jedním z ostrovů Malých Sund v Indonésii. Ačkoli ho od Bali odděluje jen zhruba 60kilometrový průliv, pro většinu turistů zůstává neznámým. Tamní vesničané, kteří žijí mimo hlavní město Mataram, jsou tak většinou velmi chudí. Bydlí v chatrčích, chybí jim infrastruktura i kvalitní vzdělání. A právě z těchto míst pocházejí tři mladí talentovaní domorodci, kterým občanské sdružení Kintari zaplatilo měsíční pobyt v Praze. Vedle poznávání zdejší kultury tu absolvovali i intenzivní kurz angličtiny.