„Obvykle do Antarktidy směřuje 12 až 15, někdy i více lidí. Letos jsme to ořezali na naprosté minimum osmi lidí,“ říká o výpravě v dobách koronaviru vedoucí Českého antarktického výzkumného programu.
Vloni se ozonová díra začala výrazně otevírat v polovině srpna a na začátku října její velikost zaznamenala nejvyšší hodnotu, když dosáhla rozlohy 25 milionů kilometrů čtverečních.
„Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda přítomnost mikroplastů může vzbudit imunitní reakce nebo vést k uvolnění toxických látek, které by způsobily poškození,“ stojí v závěrech studie.
Rozlohou je masa ledu větší než Lucembursko nebo Singapur. „Ve vědecké historii tu nikdy nebylo něco tak velkého, co by mířilo na Jižní Georgii,“ uvedl oceánolog.
Ledovec A68a k ostrovu Jižní Georgie pluje od poloviny roku 2017, kdy se uvolnil od Antarktidy. Nyní se nachází pár set kilometrů jihozápadně od britského zámořského území.
V případě růstu teplot o čtyři stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou se úroveň moře zvedne o šest a půl metru, píše italský deník La Repubblica.
Kolizi třetího stupně čínské rakety Čchang-čeng (Dlouhý pochod) a nefunkčního navigačního satelitu Parus sovětské výroby LeoLabs předpovídala s dvacetiprocentní pravděpodobností na 03.00 SELČ.
Americká společnost LeoLabs upozornila na potenciální kolizi čínské rakety Čchang-čeng a nefunkčního navigačního satelitu Parus sovětské výroby. Pravděpodobnost srážky je kolem 20 procent.
Vědci začali systematicky monitorovat tání pevninských ledových příkrovů na počátku 90. let. Od roku 1992 do roku 2017 přišly Grónsko a Antarktida dohromady o 6,4 bilionu tun ledu.
„Aktuálně máme projekt zaměřený na to, abychom ze snímků z dronů byli schopni určit strukturu útesů nebo míru jejich vybělení. Kombinujeme to s dalšími daty a projekty výzkumníků z našeho institutu.“
Cena Pavla Kouteckého oceňuje nejoriginálnější první a druhé dokumentární filmy českých a slovenských tvůrců. Mimo celovečerního filmu byl oceněn krátký animovaný dokument M E Z E R Y.
„Prostě mě těší objevovat, něco nového dělat,“ říká horolezec, který získal prestižní ocenění Zlatý cepín za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I.
Ve výběru z médií se dočtete, že Česko si poprvé v historii půjčí peníze od Rozvojové banky Rady Evropy, píší to Hospodářské noviny. Hackeři se podle Lidových novin dvakrát pokusili napadnout ČEZ.
Brazilský vědec řekl, že teploty na Antarktickém poloostrově a dalších ostrovech v oblasti značně kolísají. Po ochlazení v prvním zkoumaném desetiletí následně výrazně vzrostly.
Dvě století po objevu Antarktidy je šestý kontinent stále nejméně probádanou oblastí na Zemi. Systematicky se jejímu zkoumání věnují vědci asi z padesáti států včetně České republiky.
Antarktida může podle vědců napovědět dost o historii zemského klimatu, a to díky zachovanému ledu. Výzkum vzácného plynu hydroxylu pak podle nich může pomoct pochopit dlouhodobé atmosférické změny.
Letadlo zmizelo z radarů v pondělí. Trosky letadla, které vezlo materiál a techniku na základnu v Antarktidě, byly nalezeny ve středu večer v Drakeově průlivu
Klimatická aktivistka Greta Thunbergová si v prosinci na jeden den vyzkouší, jaké to je být šéfeditorkou ranního pořadu Today na britské rozhlasové stanici BBC Radio 4. V sobotu o tom informovala BBC.
Horolozec Radek Jaroš dokázal vylézt na sedm nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že pro něj je cennější zisk takzvané Koruny Himálaje.
První výsledky dlouhodobého výzkumu publikovali brněnští vědci, další část nyní zpracovávají, uvedla v tiskové zprávě Kateřina Vlková z institutu CEITEC VUT.
„Očekávali jsme, že se to stane, i když ne přesně v tom místě. Domnívali jsme se, že se velký ledovec odtrhne někdy mezi lety 2010 až 2015,“ uvedla glacioložka Helen Amanda Frickerová.
Studie byla zveřejněna den před klimatickým summitem OSN, na který míří desítky státníků z celé světa. Podle šéfa OSN Guterrese bude jednodenní konference v New Yorku „o činech, nikoli o slovech“.
Ledovce ve výšce nižší než 3500 metrů podle italského glaciologa Renata Colucciho zmizí do 20 až 30 let. Tání ledovců se netýká pouze Alp, nýbrž všech horských pásem světa.
Antarktida||Tomáš Pancíř, prh|Příroda|dvacet minut radiožurnálu
Letos je to 60 let od podpisu mezinárodní smlouvy o Antarktidě. Na jejím základě rozhoduje o tomto světadílu 29 státu světa, posledních šest let včetně České republiky.
Postižené ledovce jsou nestabilní, protože kvůli tání a odlamování velkých ledových ker se jejich objem zmenšuje rychleji, než je možné doplňovat sněžením.