antibiotika

| ama |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Naděje pro lidstvo? Vědci jsou na dosah prvnímu antibiotiku za 30 let

Vývoj nových antibiotik v posledních letech téměř utichl. Důvodem je extrémně rychlý vývoj kmenů resistentních bakterií, který výzkum v této oblasti komplikuje a experti varují, že během několika desítek let by antibiotika mohla přestat účinkovat zcela. I kvůli jejich nadužívání. Vědci z amerického centra NovoBiotic Pharmaceuticals se ale nyní přiblížili objevu nového léku. Teixobactin by byl prvním takovým objevem za posledních 30 let.

| dp |Zprávy ze světa

Nebezpečí britských supermarketů? Dvě ze tří kuřat jsou infikovaná bakterií E.coli, která může i zabíjet

Dvě třetiny čerstvých kuřat prodávaných v britských supermarketech jsou nakažené bakterií E.coli, ukázala nová studie. Úroveň kontaminace je podle vědců mnohem vyšší, než se předpokládalo. Studie uvádí, že pozitivních na E.coli rezistentní vůči antibiotikům bylo 78 procent čerstvých kuřat prodávaných na hlavních ulicích v Anglii. Ve Skotsku to bylo 53 procent, ve Walesu pak 41.

|Evelyna Kulíšková |Člověk

Viróza, nebo bakteriální infekce? Napovědět může takzvaný CRP test

Kašel, bolest v krku a taky horečka. To všechno jsou nemoci, které se řada pacientů snaží léčit antibiotiky. V nejhorším případě ještě užívají léky, které jim zbyly v lékárničce po předchozí nemoci. Jenže třeba na chřipku a další virózy vůbec nezabírají. Lékaři by je totiž měly předepisovat jen na bakteriální infekce. V rozhodování, zda antibiotika nasadí nebo ne, jim může pomoct takzvaný CRP test.

|Anna Kottová, Kateřina Součková |Zprávy z domova

Včelpo dostal za antibiotika v medu pokutu 1,2 milionu korun. Chce se odvolat

Firma Včelpo dostala od veterinární správy pokutu 1,2 milionu korun. Sankce udělil úřad za antibiotika v medu. Zakázané látky našla inspekce ve výrobcích Včelpa loni v listopadu. Firma ale s rozhodnutí nesouhlasí a chce se proti němu odvolat. Státní veterinární správa výši pokuty ani důvody jejího udělení nepotvrdila. Podrobnosti chce zveřejnit v pátek.

| ČTK |Ekonomika

Svaz včelařů zakázal prodej všech výrobků společnosti Včelpo

Vedení Českého svazu včelařů (ČSV) rozhodlo o okamžitém zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo. Reaguje tak na čtvrteční zveřejnění výsledků Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ohledně přítomnosti antibiotik v medu Včelpa. Společnost o tom informovala na webových stránkách. Na zákaz prodeje upozornila televize FTV Prima.

| ČTK, ČRo, Barbora Benešová |Zprávy z domova

V medu od Včelpa objevila inspekce zakázaná antibiotika

V medech od společnosti Včelpo objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce antibiotika, která se v EU nesmí podávat zvířatům. Dávky by neměly být nebezpečné pro lidi, výrobky ale byly staženy. Na mimořádné tiskové konferenci to oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Antibiotika se zatím prokázala u dvou šarží Dědečkova medu květového a u Medu květového Včelpo. Tyto potraviny se prodávaly v řetězci Kaufland.

| ČRo |nepoužívat - Věda

Po téměř 30 letech objevili američtí vědci nové antibiotikum

Už skoro 30 let se lékařům nedostalo do ruky žádné nové antibiotikum a bakterie útočící na lidské zdraví jsou proti těm stávajícím čím dál odolnější. Američtí vědci teď ale ohlásili objev, který by to mohl změnit. Jak uvádí BBC, na kusu hlíny vyrýpnuté ze zahrádky jednoho ze členů týmu se jim podařilo vypěstovat bakterii produkující složky schopné útočit i na takové zabijáky, jako je extrémně odolný zlatý stafylokok.

|David Koubek, mkp, Simona Bartošová |nepoužívat - Věda

V Rio de Janeiru objevili bakterii odolávající většině antibiotik

Vědci znovuobjevili ve vodách Rio de Janeira tzv. superbakterii. Mikroorganismus odolný vůči většině antibiotik našli odborníci státního zdravotního ústavu v jedné z řek protékajících městem. Mimo jiné ve vzorcích odebraných z ústí do moře, u městské pláže Flamengo. Nedaleko se přitom mají za rok a půl jet olympijské závody v jachtingu.