„Budeme žádat, aby byla upravena cena, která se bude fakturovat,” řekl pro Radiožurnál a Český rozhlas Plus předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.
Radiožurnál s pomocí dobrovolníků vyzkoušel sady pěti výrobců. Šestá, kterou ministerstvo vnitra nakonec bez výběrového řízení zvolilo, chyběla. Distributor se odmítl na testování podílet.
„Policie přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise k veřejné zakázce - nákup antigenních testů pro testování na školách. Důvodem je nestandardní působení na komisi,“ napsal ministr vnitra.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Radiožurnál zpochybnil návrat žáků devátých ročníků a maturantů do škol 1. března. Nakažených a hospitalizovaných s koronavirem je podle něj nyní příliš.
První dodávka 800 000 kusů má podle něj dorazit 28. února, cena za test včetně dopravy je 65 korun. Celkem má podle ministra firma dodat 3 654 000 testů.
Prymula serveru Seznam Zprávy řekl, že v projektu měl na starosti odborné záležitosti. Cílem bylo vytvořit speciální „pointy“, které by nabízely antigenní testy placené ze zdravotního pojištění.
Do kdy budou přísnější opatření z německé strany platit si náměstek ministra zahraničích věcí Martin Smolek netroufá říct. „Toto je skutečně to pověstné věštění z křišťálové koule,“ říká.
Pro ty pendlery, kteří nebudou mít možnost využít bezplatné testování ve vlasti, se bude hledat řešení v Sasku, řekl saský ministr hospodářství Martin Dulig.
„Nemyslím si, že by v současnosti byla situace taková, že by umožňovala jakékoli uvolňování ochranných opatření,“ říká v rozhovoru ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Metoda na bázi biosenzoru vyvinutá na Fyzikálním ústavu Akademie věd dokáže během několika málo minut spolehlivě určit, jestli má člověk covid, anebo ne.
O testování byl zejména před Vánocemi velký zájem. Volné termíny podle rezervačního webu do konce roku většinou nejsou. Objevují se jednotlivé, pokud se někdo na poslední chvíli odhlásí.
Některé výpočty statistik o epidemii nepočítají s antigenním testováním, například poměr pozitivních testů je tak vychýlený oproti reálnému stavu. Roli hraje i menší počet otestovaných během Vánoc.
Server iROZHLAS.cz oslovil imunologa Václava Hořejšího a epidemiology Romana Prymulu a Petra Pazdioru a položil jim otázky ohledně Vánoc – jak se chovat bezpečně či zda pomůže plošné testování?
„Protiepidemická opatření se nikdy neřídí jedním jediným číslem. Rozhoduje panel expertů, který pracuje s větším množstvím čísel, parametrů, kterých je až třicet,“ říká šéf statistiků.
Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna. Velký zájem je zejména o termíny do Vánoc, kdy lidé chtějí test využít pro ujištění, že se mohou bezpečněji potkat se svými staršími příbuznými.
„Prioritu, kdo má být očkován a kdo má daného člověka oslovit, dosud nikdo nestanovil. Je tam řada věcí, které je třeba ještě vyřešit, včetně technického zabezpečení.“
„S druhým indexem může brát vláda ohled na příznivější čísla. Nebránil bych se, aby byl relevantní pohled na indikátor umístěný někde mezi obě hodnoty,“ říká Libor Grubhoffer z Akademie věd.
Kde a jak se nechat otestovat? Je situace v Praze jiná, než v krajích? Co už neplatí? Kdo zaplatí testy? Odpovědi o antigenním testování najdete v přehledu, který sestavil server iROZHLAS.cz.