Arabové

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Na vojnu Arabové v Izraeli nemusí. Kvůli výhodám však řadu z nich zláká civilní služba

Arabská menšina v Izraeli nemá na rozdíl od Židů brannou povinnost, stále častěji však izraelští Arabové nastupují dobrovolnou civilní službu. Je to pro ně jedna z cest, jak se více zapojit do izraelské společnosti, ve které někteří vidí lepší budoucnost. Týká se to už i Palestinců z okupovaného východního Jeruzaléma.

Teplice vydávají brožuru pro arabské návštěvníky, chtějí tak předejít nedorozuměním

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

Lázeňští hosté z dalekých zemí tráví v Teplicích jen několik měsíců v roce. Hlavně z arabských států ale přijíždějí i s početnými rodinami. Neznají často naše zvyklosti a zákony a pak dochází k třenicím s místními obyvateli - třeba kvůli odpadkům na trávníku nebo rušení nočního klidu. Teplický magistrát chce problémům předcházet, a proto druhým rokem vydává informační brožuru v arabštině i s piktogramy. Hosté se v ní dočtou třeba to, že do bazénu si musí vzít plavky.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Izraelský poslanec chce, aby se Židé učili arabsky. Pomůže to překonat rozdíly, říká

Arabové a Židé k sobě na Blízkém východě hledají cesty obtížně. Důvody jsou politické i historické a svou roli hraje i řeč. Arabština a hebrejština jsou sice příbuzné semitské jazyky, jejich mluvčí si ale navzájem nerozumí. Někteří izraelští politici to chtějí změnit. Všichni občané Izraele by podle nich měli v budoucnu ovládat jak hebrejštinu, tak i arabštinu.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Soužití v Jeruzalémě není snadné, ale potřebujeme se, říkají mnozí Arabové i Židé

Už měsíc a půl trvá v Izraeli a na palestinských územích nová vlna násilí. Typickým prvkem jsou útoky mladých Palestinců nožem proti izraelským vojákům a civilistům. Od začátku října jim podlehlo 14 Izraelců. Mnohé z útočníků zastřelila na místě policie. Další mladí Palestinci zemřeli při protestech po zásahu izraelské armády. Palestinců přišlo o život přes 70. Některé útoky se staly i v Jeruzalémě, tedy ve městě, kde se oba národy neustále potkávají.

|Gabriela Hauptvogelová, mka |Regiony

Spory mezi Tepličany a arabskými návštěvníky má omezit syrský asistent

Největší nápor nových klientů z arabských zemí očekávají Lázně Teplice tento týden. Mělo by jich být zhruba 500, o něco více než loni. K nim patří početné rodiny. Právě na nevhodné chování, nepořádek a nedodržování nočního klidu od arabských návštěvníků Šanovského parku si místní stále stěžují. Město se snaží jít cestou prevence – najalo asistenta, syrského lékaře, který Arabům vysvětluje české zvyklosti.

|Jana Kosová |Divadlo

Divadlo, hudbu i tradiční jídla představí v Plzni festival arabské kultury

V Plzni dnes začne šestý ročník festivalu arabské kultury Arabfest. Opět nabídne řadu akcí - od výstav a přednášek po koncerty, divadlo nebo ochutnávku tradičních arabských jídel. Letošním tématem festivalu je žena. V Plzni potrvá Arabfest do 17. dubna a pak se přesune do Prahy, kde začne 23. a skončí 25. dubna.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Izraelští Arabové si stěžují na vyostřenou náladu, práci a dobré bydlení hledají těžko

Izraelští Arabové tvoří celou pětinu obyvatel židovského státu. Jsou to převážně Palestinci, kteří přečkali ve svých domovech válku v roce 1948 a mají teď izraelské občanství. Ve volbách do Knesetu - izraelského parlamentu - získali minulý týden historicky nejvyšší počet křesel. Za vítězným Likudem a levicovým Sionistickým svazem se arabská kandidátka umístila hned na třetím místě. Izraelští Arabové jsou ale ke státu, ve kterém žijí, loajální jen částečně.

S invazí do Gazy nesouhlasí izraelští Arabové, stávkovali

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

Proti izraelské ofenzivě v Gaze protestují Palestinci na Západním břehu Jordánu i v samotném Izraeli. Po několika demonstracích, které rozehnala policie, vyhlásili na dnešek takzvaní izraelští Arabové protestní generální stávku. Hlavním důvodem byl včerejší mimořádně vysoký počet obětí izraelských útoků – za jediný den zemřelo asi sto lidí.

|Břetislav Tureček, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Židovští extremisté mohou ohrozit izraelskou demokracii, varuje předseda parlamentu

Předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin v nemocnici navštívil arabského mladíka, kterého přesně před týdnem skoro ubila k smrti skupina židovských extremistů. Rivlin prohlásil, že nešlo o izolovaný případ židovského rasismu, ale o výsledek hlubokého problému, který podle něj ohrožuje izraelskou společnost.

|Tomáš Pavlíček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Mladí lidé uspořádali virtuální konferenci o míru na Blízkém východě

Mnozí mladí obyvatelé Blízkého východu, kteří se pohybují na internetu a sociálních sítích, mají zřejmě za to, že ve virtuálním světě se dočkají výsledků dříve, než od politiků. Na facebooku totiž začátkem týdne uspořádali dvoudenní virtuální konferenci o míru a ekonomice s názvem YaLa Young Leaders. Informuje o tom americký deník Washington Post.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Arabský svět se s napětím chystá na první ramadánový pátek

Arabský svět se s napětím připravuje na první pátek letošního ramadánu. Muslimové už tradičně tento den využívají k vysoké účasti na modlitbách. Letos ale posvátný měsíc připadl na období protivládních nepokojů. Nejdramatičtější zprávy přicházejí v poslední době ze Sýrie. Spojené státy se mezitím plně postavily za tamní opozici. Režim Bašára Asada podle Američanů zabil více než dva tisíce lidí a Sýrii prý proto bez Asada bude lépe.