arabština

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Uplynulo sto let od rozparcelování Blízkého východu, Kurdové dnes mapy nenápadně překreslují

Když skupina Islámský stát symbolicky bořila hranici mezi Sýrií a Irákem, mluvili džihádisté o konci Sykes-Picotovy dohody. Dnes je tomu přesně sto let od podpisu tohoto tajného dokumentu. Británie a Francie si na jeho základě rozparcelovaly Blízký východ a nakreslily tak hranice dnešních států. Mapa regionu se ale může brzy po stém výročí Sykes-Picotovy dohody změnit a současné konflikty tomu napomáhají.

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Izraelský poslanec chce, aby se Židé učili arabsky. Pomůže to překonat rozdíly, říká

Arabové a Židé k sobě na Blízkém východě hledají cesty obtížně. Důvody jsou politické i historické a svou roli hraje i řeč. Arabština a hebrejština jsou sice příbuzné semitské jazyky, jejich mluvčí si ale navzájem nerozumí. Někteří izraelští politici to chtějí změnit. Všichni občané Izraele by podle nich měli v budoucnu ovládat jak hebrejštinu, tak i arabštinu.

|Břetislav Tureček, Jan Piroch |Zprávy ze světa

Václav Klaus vydává knihu o globálním oteplování také v arabštině

Arabština je dalším jazykem, ve kterém vyjde kniha prezidenta Václava Klause ,Modrá, nikoli zelená planeta.' Český rozhlas to zjistil od egyptských zdrojů a potvrdil to i Hrad. Klaus pojede v únoru do Káhiry. Setká se s egyptským prezidentem Husním Mubarakem, účastní se ekonomického fóra a otevře největší výstavní salon automobilky Škoda na Blízkém východě. Prezentace kontroverzní knihy ale bude na programu také.