Arafat

|Břetislav Tureček, pir |Zprávy ze světa

Palestinci exhumovali Arafatovy ostatky. Budou zkoumány příčiny jeho smrti

V Rámalláhu exhumovali ostatky palestinského vůdce Jásira Arafata. Ten zemřel před osmi lety ve Francii a dodnes se neví, co bylo příčinou jeho smrti. Francouzi začali letos v létě případ vyšetřovat jako možnou vraždu. Při nedávném vyšetřování, které iniciovala televize al-Džazíra, se totiž v Arafatově pozůstalosti našly stopy radioaktivního polonia.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Reportér al-Džazíry: Musí se vyšetřit, zda byl Arafat zavražděn

V palestinském Rámalláhu dnes došlo na dlouho očekávanou událost, která by mohla vnést jasno do jedné z největších záhad novodobé historie. Před osmi lety zemřel ve francouzské nemocnici ze stále neznámých příčin palestinský prezident Jásir Arafat. Dnes byly exhumovány jeho ostatky, k čemuž vyzvala vdova Suhá Arafatová. Nedávno totiž při vyšetřování vedeném televizí al-Džazíra vyšlo najevo, že v Arafatově pozůstalosti byly stopy vysoce radioaktivního polónia.

|Břetislav Tureček, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Arafatovy ostatky budou exhumovány v úterý, rozhodli Palestinci

Už za tři dny mají Palestinci vyjmout z hrobu ostatky svého vůdce Jásira Arafáta. Ten zemřel před osmi lety ve vojenské nemocnici ve Francii a vlastně dodnes se neví, co přesně bylo příčinou jeho smrti. Nový zájem o nejznámějšího Palestince vyvolalo nedávné zjištění, že některé jeho osobní předměty obsahují mimořádně vysoký obsah radioaktivního polonia.

Izrael odtajnil rozhovor se členem komanda, které zabilo zástupce Jásira Arafata

|Václav Sochor, pir |Zprávy ze světa

Izraelská vojenská cenzura uvolnila pro zveřejnění rozhovor se členem zvláštní izraelské jednotky, která zabila Abu Jihada, zástupce palestinského vůdce Jásira Arafata, při útoku v roce 1988. Obecně se věřilo, že Abu Jihad byl zavražděn izraelskými agenty ve své vile v Tunisu, ale Izrael to nikdy oficiálně nepřiznal. Ke zveřejnění dochází 24 let od Jihádova zabití a 12 let od smrti interviewovaného člena komanda.

|Jaroslav Beránek, Břetislav Tureček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Vůdce Palestinců Jásira Arafata prý otrávil jeho politický kolega

Podle výsledků vnitřního palestinského vyšetřování, které unikly do arabských médií, byl palestinský vůdce Jásir Arafat před šesti lety zavražděn a na jeho otravě se podílel i přední palestinský představitel Muhammad Dahlan. Arafat na podzim 2004 náhle onemocněl a nezachránila ho ani hospitalizace ve Francii. Palestinci jsou po celou dobu přesvědčeni, že se stal obětí atentátu. Jeho smrt ale dosud připisovali Izraeli.