Na objevení neolitické vesnice, kterou lze velikostí přirovnat k městu Troja na začátku doby bronzové, se podílel mezinárodní tým složený z Maročanů, Britů a Italů.
Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Našli dosud neobjevenou hrobku, která je překvapila velikostí i možným stářím.
Ještě v průběhu odkrývání naleziště představili objevy novinářům. Vedoucí archeologického výzkumu Jan Vizner upozornil, že výzkum stále probíhá a datace je tak poměrně zkreslená.
Martin Golec se dlouhodobě věnuje výzkumu archeologické lokality zvané Býčí skála. „Lidé do jeskní ukládali vozy a cenné předměty,“ vypráví v rozhovoru archeolog.
Stavba spadá pod minojskou civilizaci a byla využívána především mezi lety 2000 až 1700 př. n. l., říká řecké ministerstvo kultury. Zatím není jasné, k čemu sloužila,
Pohřební mohyla s maximální šířkou 15,1 metru z doby kultury nálevkovitých pohárů datované do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem byla objevena na rozhraní katastrů obcí Dlouhé Dvory a Lípa.
Granáty, pancéřové pěsti a další torza zbraní z druhé světové války nacházejí archeologové na stavbě dálnice D3 u hranic s Rakouskem. Kolem Dolního Dvořiště a Rybníku prošlo roku 1945 několik armád.
Hradec Králové a Pardubice dělí jen dvacet kilometrů, přesto mezi nimi panuje rivalita a takzvané pošťuchování. „Kořeny můžeme sledovat ve větší míře od konce 19. století,“ říká Bláha.
Podle hlavního archeologa Miomira Korače se objev podařil při vykopávkách na hlavní ulici Viminacia, které bylo hlavním městem římské provincie Moesie.
Experimentální archeolog Radomír Tichý přeplul v rámci Expedice Monoxylon Egejské moře na replice pravěkého člunu. „Na archeologii je krásné, že se dá vždycky ještě něco najít," řekl pro Radiožurnál.
29:47
Praha/Londýn||Ondřej Trhoň|Historie|podcast otevřené hlavy
Archeolog David Wengrow v knize Dawn of Everything, oponuje představě, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou lovci a sběrači nabídnout demokracii víc než starověké Řecko?
Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián. Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí.
Když Tomáš Pancíř se svým týmem odkryl neoznačené hroby dvanácti lidí z konce druhé světové války, přispěl tím k poznání, co se v pohraniční oblasti u Nové Bystřice v té době dělo.