V místech, kde má dojit ke stavbě části dálnice D35 našli několik hrobů, které dokazují, že oblast před zhruba 4,5 tisíci lety využívali tehdejší pravěcí lidé.
Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián. Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí.
Muž objevil poklad v roce 2020, bylo to přes 7 tisíc mincí, za které by se v 17. století dalo pořídit třeba 25 tažných koní. Jde o největší známý poklad mincí z té doby na historickém území Moravy.
Kolem pohřební komory bylo rozmístěno 41 železných hřebů. 25 z nich bylo bez hlavičky a ohnutých do pravého úhlu. Ostatní byly sice celé, ale byly několikrát zkroucené kolem své osy.
Mezi nálezy jsou i například části keramiky kultury s vypíchanou keramikou, které pocházejí neolitu neboli z mladší doby kamenné a jejich stáří je 6500 a více let.
Představitelé a zaměstnanci ukrajinských muzeí opakovaně popisují, jak ruští vojáci odváží ze země umělecké předměty. Působí to organizovaně, jako kdyby okupanti věděli, pro co mají jít a kam.
Časopis Nature zveřejnil přelomovou studii v oblasti paleogenetiky. Z DNA 20 000 let starých kostí z hrobu v Dolních Věstonicích se ukázalo, že jejich genetická stopa vymizela.
Odhadnout, jak velké neandertálské skupiny byly, jde jen velmi těžko. Skupina musela ovšem mít minimálně dvacet členů, což je nejnižší možný počet osob, které dokážou rozporcovat slona za sedm dní.
„Zkoumají se lidské aktivity, které po sobě zanechaly jen nepatrné stopy, a je občas oříšek interpretovat, co to všechno je, když máte pár střípků. Někdy to bývá složité,“ vysvětluje archeolog.
Zatím je schované v lesíku a ví o něm jen pár nadšenců. Už brzy ale bude nebývale dobře zachovalé popraviště nad Rožmberkem nad Vltavou zřejmě dalším turistickým lákadlem.
Pohřebiště u Roštění pochází z období markomanských válek mezi Germány a Římany. „Šlo o bojovníky, kteří se sem posunuli nejspíš z středního, východního Polska a svedli tu potom boje,“ říká archeolog.
„Existují jenom hrubé odhady, ale říká se, že ,detektorářů‘ může být v celé republice dvacet, třicet a možná i padesát tisíc,“ vysvětluje profesionální archeolog Jakub Těsnohlídek.
Přirozená poloha zkameněliny podle vědců dává naději, že vykopávky odkryjí i další části těla dinosaura. Hornina, v níž byla kostra nalezena, naznačuje, že zkamenělina je asi 150 milionů let stará.
Národní rozvojový fond je prázdný, píšou Hospodářské noviny. A archeologové v Havlíčkově Brodě narazili podle Mf Dnes na unikátní objev. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Tel Azeka se nachází na vrcholu kopce, uprostřed středomořského lesa plného borovic, karobů, olivovníků, a cikád. Na expedici se sem pravidelně sjíždějí studenti i profesoři z celého světa.
Když byl vrak starořecké lodi v roce 1900 objeven nikoho nejspíše nenapadlo, že jej budou archeologové zkoumat i více jak sto let později. Zrovna v nedávné době, ale odborníci vyzvedl nové objevy,
Herní desku tvoří plochý, asi 30 centimetrů dlouhý kámen s rýhami – jakýmisi políčky a pravidelnými důlky. Ománsko-polský tým archeologů ho našel v okolí vesnice Ajn Baní Saída v severním Ománu.
Kontrola sociálních sítí by měla být součást přípravy na pohovor, radí Lidové noviny. A nalezení pozůstatků v Kyrgyzstánu, uvádí Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Lis patrně pochází z doby, kdy se mezi asyrskými elitami prudce zvýšila poptávka po vínu. Asýrie, jež byla jednou z nejstarších říší na světě, se rozkládala v severní části Mezopotámie.
Mezi nejzajímavější patří například část keramické sošky pravděpodobně z 15. století, kde je nejspíš zobrazena Panna Marie s Ježíškem. Soška ale není kompletní.