Japonští vědci objevili v Peru na 140 geoglyfů, jak se obrazce označují. Vědcům se podařilo zrekonstruovat i obrazce, které téměř zcela zničila eroze. Jejich význam je stále záhadou.
Zbraň je zdobená jednoduchou rytou linií obíhající kolem ostří, které je stále ostré. Nález označila archeoložka za mimořádný. Pravěký meč byl na Rychnovsku naposledy objeven před 130 lety.
Několik měsíců už dělníci budují novou část obchvatu Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Společně s dělníky pracují na stavbě i archeologové, kteří zaznamenali významné objevy.
„Jediný pohřeb, který jsme schopni nějak reálně datovat je pohřeb dítěte, batolete. Je velice malé, datujeme ho do 12. století,“ vysvětluje archeoložka Martina Maršíčková.
Na základě tohoto zjištění je možné usuzovat, že malé děti v době bronzové a železné dostávaly jako doplněk k mateřskému mléku i mléko zvířat a to pak mohlo přispět k nárůstu populace.
Zachovalou lebku patřící druhu vyhynulých lidoopů známých jako Australopithecus anamensis neboli australopiték turkanský žijící před 4,2 miliony lety, nalezl vědecký tým na severovýchodě Etiopie.
„Je tam spousta předmětů s falickou symbolikou, podobných malbám po celých Pompejích, které měly ochraňovat domy a přinášet štěstí,“ uvedl ředitel Pompejí Massimo Osanna.
Základem vůně je myrha, kterou doplňují kardamom, olivový olej a skořice. Výsledný parfém je méně tekutý a lepivější než současné vůně a má konzistenci téměř jako olivový olej.
Papoušek byl podle odhadů skoro dvakrát vyšší a těžší než současně největší žijící druh, kakapo. Stejně jako kakapo dnes se Héráklés vyskytoval na Novém Zélandu.
„Jde o významný nález. Byl jsem velmi překvapen, v jak dobrém stavu se stehenní kost zachovala,“ řekl Ronan Allain, paleontolog z pařížského přírodopisného muzea.
Nálezy až 1500 let starého textilu jsou podle archeologů velmi vzácné. Zbytky textilu jsou nyní na odborné expertíze v laboratořích Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Praze.
Podzemí břeclavského zámku pod vrstvou hlíny skrývalo nebývale zachovalé pozůstatky středověké hradby. Původní dřevěný val mohl být až osm metrů vysoký. Podle archeologů jde o mimořádný nález.
Nález odpovídá tomu, co psal v pátém století před Kristem Hérodotos. Popisuje lidi žijící okolo Kaspického moře, kteří trávili čas v malém stanu a pálili listy rostlin v miskách s rozpálenými kameny.
Člun, jehož předlohou je 8000 let staré neolitické plavidlo, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma, se na poslední zhruba desetikilometrový usek vydal z ostrova Dia okolo 08.00.
„Je to velmi speciální prostředí, kde není žádný kyslík. Je tam zima a roste tam rašeliník. To všechno jsou důvody, proč je tělo dodnes tak dobře zachovalé,“ vysvětluje kurátorka.
Podle památkářů to znamená, že současný Jeruzalém je možná jiné místo, než kde stávalo biblické město. Zdejší nálezy tak mohou zásadně změnit pohled na historii.
Úřady až dosud místa nálezů lodních vraků pečlivě chránily kvůli obavám, že by je amatérští potápěči mohli poškodit. Nyní z nich chtějí vytvořit podvodní muzea.
Jde o největší pyramidový komplex patřící královně z období celé Staré říše. Královnino jméno Setibhor a její tituly jsou vytesány na sloupu z červené žuly.