architektura

architektura v textech na iROZHLASU

OBRAZEM: Winternitzova vila na Smíchově unikátním 360° pohledem. Podívejte se

|Kristina Roháčková |Regiony

UVNITŘ FOTO A VIDEA. Na pražském Smíchově se v pátek veřejnosti zpřístupnily prostory Winternitzovy vily. Dům rodině postavil ve 30. letech světoznámý architekt Adolf Loos, původní majitelé v ní ale nakonec strávili jenom devět let. Přes půl století pak vila sloužila jako mateřská škola. Běžně se do ní návštěvníci nepodívají, protože ji současný majitel, pravnuk Josefa Winternitze David Cysař, pronajímá.

|Ondřej Bambas |Zprávy z domova

Svátek milovníků moderní architektury. Po letech se otvírá Winternitzova vila na Smíchově

Obdivovatelé světoznámého architekta Adolfa Loose si mohou až do příštího čtvrtku prohlédnout Winternitzovu vilu na pražském Smíchově. Dům je v soukromém vlastnictví a běžně není přístupný. Loos vilu postavil ve 30. letech, původní majitelé v ní bydleli jenom devět let. Více než půl století pak sloužila jako mateřská škola. Teprve před několika lety se dočkala rekonstrukce a teď je poprvé od roku 2012 otevřená veřejnosti.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Strojní inženýrství nebo urbanismus. O technické obory je mezi dívkami z Ománu velký zájem

Jen pětina Ománců uměla na začátku sedmdesátých let číst a psát. V zemi existovaly pouze tři školy. Od té doby ale prošla nejvýchodnější arabská země prudkým vývojem. Mezi mladými v Ománu negramotnost neexistuje a na mnohých vysokých školách studuje víc dívek než chlapců. Země nedávno oslavila narozeniny svého sultána Kábúse. Právě jemu připisují Ománci zásluhy o rychlou modernizaci zaostalé země.

|Jiří Hošek |Výtvarné umění

Londýn se pochlubí novým Muzeem designu. Přispěl na něj i miliardář Bakala

Příští týden se v Londýně znovu otevře Muzeum designu. Díky novým prostorám by se mohlo stát jednou z nejprestižnějších institucí svého druhu na světě. Tahákem je už jen samotná budova ze 60. let. Na její přestavbě se podíleli přední britští architekti, muzeum má ale i výraznou českou stopu. Na jeho nové podobě se finančně podílel miliardář Zdeněk Bakala.