archiv

| ČTK |Zprávy z domova

Archivy se veřejnosti neuzavřou, rozhodl Ústavní soud. Nález prošel těsnou většinou

Dostupnost archivních pramenů z dob totalit se nezhorší. Ústavní soud nevyhověl návrhu směřujícímu proti výjimce, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. Například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. Právě kvůli osobním údajům požádal Nejvyšší soud ústavní soudce, aby zvážili soulad právní úpravy s ústavním pořádkem. S rozhodnutím Ústavního soudu k zákonu o archivnictví se neztotožnilo sedm soudců. Nález, který ponechal zákon beze změn, prošel těsnou většinou.

| ČTK |Zprávy ze světa

V Buchenwaldu jsem se výborně najedl, napsal si Himmler do nově nalezených deníků

Další deníky jednoho z bývalých pohlavárů fašistického Německa Heinricha Himmlera se našly v centrálním archivu ruského ministerstva obrany v Podolsku u Moskvy. Záznamy z let 1938, 1943 a 1944, o nichž se myslelo, že jsou už nenávratně ztracené, se podařilo objevit pracovníkům Německého historického institutu (DHI) v Moskvě společně s ruskými odborníky.

| pir |Historie

Jak studovali Kafka, Baxa nebo Kramář? Výsledky 25 000 právníků z pražských univerzit jsou online

Historici, genealogové i laičtí badatelé mají usnadněnou práci. Univerzita Karlova zpřístupnila na svém webu záznamy o státních zkouškách studentů právnických fakult Univerzity Karlovy a Německé univerzity v Praze. Protokoly o zkouškách doplňují již dříve zpřístupněné matriky doktorů obou univerzit. Každý si tak může vyhledat studijní výsledky například Kafky, Engliše, Heyrovského nebo Čapka.

Astronomům mizí vesmírné objekty, jejich archiv trpí zlatou nemocí

|Ľubomír Smatana |Vesmír

Astronomům mizí důkazy o pohybu vesmírných objektů. Důkazy jsou totiž vyfotografované na starých skleněných deskách a tyto desky se chemickou reakcí postupně samovolně rozpadají a obrazy kosmických těles se ztrácí. Astronomové tomu říkají zlatá nemoc a hledají lék. Na skleněné desky fotografují už přes sto let a pro zkoumání vesmíru jsou nenahraditelné.

| ČRo |Zprávy z domova

Takzvaná eBadatelna umožňuje přístup k dokumentům StB z domova

Listovat si v dokumentech komunistické StB bude nově možné i z pohodlí domova. Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) společně spouštějí internetovou aplikaci. Takzvaná eBadatelna zájemcům umožní projít si dokumenty nebo fotografie komunistického Československa a doby protektorátu.

| ČTK, ČRo |Historie

ABS umožní online přístup do vybraných archiválií, například o práci StB

Veřejnost si bude moci od čtvrtka prohlížet archiválie z Archivu bezpečnostních složek nově i ze svého domácího počítače. Dálkově budou zpřístupněny dokumenty vypovídající o činnosti komunistické Státní bezpečnosti i dalších bezpečnostních složek. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na svých webových stránkách zveřejnil, že vyhledávací systém eBadatelny.cz bude v testovacím provozu do konce léta. I přístup zdálky bude ale podléhat pravidlům a registraci.