archiv

| ČTK |Zprávy z domova

Archivy se veřejnosti neuzavřou, rozhodl Ústavní soud. Nález prošel těsnou většinou

Dostupnost archivních pramenů z dob totalit se nezhorší. Ústavní soud nevyhověl návrhu směřujícímu proti výjimce, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. Například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. Právě kvůli osobním údajům požádal Nejvyšší soud ústavní soudce, aby zvážili soulad právní úpravy s ústavním pořádkem. S rozhodnutím Ústavního soudu k zákonu o archivnictví se neztotožnilo sedm soudců. Nález, který ponechal zákon beze změn, prošel těsnou většinou.

| ČTK |Zprávy ze světa

V Buchenwaldu jsem se výborně najedl, napsal si Himmler do nově nalezených deníků

Další deníky jednoho z bývalých pohlavárů fašistického Německa Heinricha Himmlera se našly v centrálním archivu ruského ministerstva obrany v Podolsku u Moskvy. Záznamy z let 1938, 1943 a 1944, o nichž se myslelo, že jsou už nenávratně ztracené, se podařilo objevit pracovníkům Německého historického institutu (DHI) v Moskvě společně s ruskými odborníky.

| pir |Historie

Jak studovali Kafka, Baxa nebo Kramář? Výsledky 25 000 právníků z pražských univerzit jsou online

Historici, genealogové i laičtí badatelé mají usnadněnou práci. Univerzita Karlova zpřístupnila na svém webu záznamy o státních zkouškách studentů právnických fakult Univerzity Karlovy a Německé univerzity v Praze. Protokoly o zkouškách doplňují již dříve zpřístupněné matriky doktorů obou univerzit. Každý si tak může vyhledat studijní výsledky například Kafky, Engliše, Heyrovského nebo Čapka.

|Ľubomír Smatana |Vesmír

Astronomům mizí vesmírné objekty, jejich archiv trpí zlatou nemocí

Astronomům mizí důkazy o pohybu vesmírných objektů. Důkazy jsou totiž vyfotografované na starých skleněných deskách a tyto desky se chemickou reakcí postupně samovolně rozpadají a obrazy kosmických těles se ztrácí. Astronomové tomu říkají zlatá nemoc a hledají lék. Na skleněné desky fotografují už přes sto let a pro zkoumání vesmíru jsou nenahraditelné.

| ČRo |Zprávy z domova

Takzvaná eBadatelna umožňuje přístup k dokumentům StB z domova

Listovat si v dokumentech komunistické StB bude nově možné i z pohodlí domova. Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) společně spouštějí internetovou aplikaci. Takzvaná eBadatelna zájemcům umožní projít si dokumenty nebo fotografie komunistického Československa a doby protektorátu.

| ČTK, ČRo |Historie

ABS umožní online přístup do vybraných archiválií, například o práci StB

Veřejnost si bude moci od čtvrtka prohlížet archiválie z Archivu bezpečnostních složek nově i ze svého domácího počítače. Dálkově budou zpřístupněny dokumenty vypovídající o činnosti komunistické Státní bezpečnosti i dalších bezpečnostních složek. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na svých webových stránkách zveřejnil, že vyhledávací systém eBadatelny.cz bude v testovacím provozu do konce léta. I přístup zdálky bude ale podléhat pravidlům a registraci.

|Věra Pfeifferová, mka |Historie

Vojenský ústřední archiv ukázal unikátní dokumenty o atentátu na Heydricha

Rozvodněná Vltava v roce 2002 poškodila v Praze mimo jiné i řadu cenných archiválií. Potkalo to i Vojenský ústřední archiv, který při povodni přišel o desítky tisíc dokumentů. Tato smutná kapitola se dnes uzavře. Vojenský ústřední archiv slavnostně zahájí provoz své nové budovy v areálu bývalého vojenského gymnázia v Ruzyni. Při této příležitosti poprvé veřejnosti představí i čtyři nové archivní kulturní památky.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Thatcherová si psala s prominentním zběhem z KGB, ukazují odtajněné archivy

Margaret Thatcherová od začátku vkládala velké naděje do Michaila Gorbačova. Potvrzují to britské vládní dokumenty, u kterých dnes skončil režim utajení. Materiály obsahují třeba také reakci britské vlády na černobylskou tragédii, našel se ale i osobní dopis, který britská premiérka v roce 1985 poslala prominentnímu zběhovi z KGB Olegu Gordijevskému.

|Eva Rajlichová, Dominika Píhová |Historie

Sametové Rádio Retro odvysílá i unikátní a dosud neznámé nahrávky z roku 1989

Výročí 25 let od listopadových událostí roku 1989 připomíná i sametový speciál Rádia Retro. Téměř dvoudenní smyčka tentokrát mapuje dění v bývalém Československu právě od revolučních dní až do konce roku 1990. Víc než 40 hodin archivních nahrávek obsahuje dobové záznamy, vzpomínky tehdejších aktérů, ale také dosud neznámé nahrávky ze zákulisí.

|Lukáš Milota |Historie

Největší podnikový archiv v Česku ukrývá přes čtyři kilometry dokumentů

Přes čtyři kilometry dokumentů, tak vypadá vůbec největší podnikový archiv v Česku. Mapuje historii Škody Plzeň a jsou v něm uloženy desetitisíce výkresů, smluv, osobní spisy zaměstnanců, fotografie nebo propagační filmy. Dokumenty převzal od firmy před několika lety Státní oblastní archiv v Plzni. Dnes jsou uloženy v pobočce archivu, bývalé záložní vojenské nemocnici v Klášteru u Nepomuku.

|Martin Karlík, mka |Historie

Česko-francouzská mírová smlouva z roku 1464 bude k vidění na výstavě v Národním archivu

Prahou projela policejní kolona se vzácnou listinou – česko-francouzskou mírovou smlouvu z roku 1464. Cílem cesty byl Národní archiv na Chodovci, kde bude s dalšími vzácnými dokumenty k vidění na výstavě „Jiří z Poděbrad, husitský král - přítel míru“. Právě snahy tohoto panovníka jsou pokládány za předchůdce Charty OSN a myšlenek, na kterých stojí Evropská unie.