arcibiskup

| ČTK |Zprávy z domova

Život kardinála Vlka: od komunistických ústrků až na pražské arcibiskupství

Kardinál Miloslav Vlk, jehož životní cesta se v sobotu uzavřela ve věku 84 let, se výrazně zasloužil o ekumenickou spolupráci křesťanských církví v České republice. Jako biskup, kterým se stal po pádu komunistického režimu, pracoval na obnově zdevastovaných církevních struktur a usiloval o navrácení církevního majetku. Ve funkci arcibiskupa třikrát hostil v Česku papeže. Usiloval o přiblížení katolické církve veřejnosti a později se často kriticky vyjadřoval i k politické situaci a politikům.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Odvolaný trnavský arcibiskup má šanci na očištění jména. Díky audienci u papeže

Několik novinek se objevilo v kauze bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. V létě to budou tři roky, co ho tehdejší papež Benedikt XVI. bez jasných důvodů odvolal z úřadu na Slovensku. Současný papež František ale Bezáka přijal na audienci, kterou pro něj zařídil český kardinál Miloslav Vlk. Podporu některých českých duchovních má Róbert Bezák dlouhodobě, zatímco slovenští biskupové k případu mlčeli. Schůzka s papežem by mohla vnést do Bezákova odvolání více světla, a vyřešit i jeho další působení v církvi.

|Jiří Hošek, dab |Ekonomika

Anglikánský arcibiskup vytáhnul do boje se společností poskytující úvěry na vysoký úrok

Ve zpravodajství britských médií se v posledních hodinách hojně vyskytuje slovo Wonga. Nejde o název exotického souostroví, ale o agresivní finanční společnost poskytující krátkodobé úvěry na vysoký úrok. Do boje proti ní vytáhli prominentní soupeři v čele s anglikánskou církví. Ta přitom patří mezi vlastníky společnosti, která figurovala u vzniku Wongy.

|Vojtěch Berger, bre |Zprávy ze světa

Bývalý trnavský arcibiskup o svém odvolání: 'nepřekonatelné' generační rozdíly

Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák poskytl několika médiím rozhovor, ve kterém vysvětluje okolnosti svého odvolání před pěti měsíci. Případ tehdy vzbudil pozornost v zahraničí a pobouřil řadu slovenských věřících, u kterých byl arcibiskup velmi populární. Důvodům odvolání nevěřili, případ ale nechtěl komentovat ani on sám. Teprve teď se k tomu vyjádřil.

|Jan Richter, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Arcibiskupem z Canterbury se stane někdejší manažer. Teď se zabývá sociální etikou

Novým arcibiskupem z Canterbury, tedy duchovním vůdcem více než osmdesáti milionů věřících anglikánské církve, se stane Justin Welby, bývalý manažer ropných společností a nynější biskup z Durhamu. Na doporučení církevní komise a premiéra Davida Camerona o jeho jmenování formálně rozhodla královna, která je oficiální hlavou církve.