asistovaná reprodukce

|Václav Rokyta |Zprávy z domova

Za výměnou embryí nebyla systémová chyba, ale selhání jednotlivce, odhalila kontrola

Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na klinice v Brně zřejmě byla chyba jednotlivce. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jedna z kontrol neprokázala, že by za loňskou záměnu embryí mohla systémová chyba. Mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová Radiožurnálu řekla, že zatím není jasné, jestli ústav brněnské klinice udělí nějakou pokutu. Vyšetřování totiž ještě pokračuje.

| dp |Zprávy ze světa

'Je možné, že jste byla oplodněna spermií jiného muže,' zní z nizozemské kliniky. Pochybení se týká 26 žen

Klinika asistované reprodukce při utrechtské univerzitě v Nizozemsku ve středu oznámila, že v jejích laboratořích došlo k procesní chybě, která mohla vést k záměně spermií u 26 oplodnění. Páry teď proto čekají na výsledky testů, které případnou chybu odhalí. Riziko se týká i lidí, kteří děti už mají nebo jsou v očekávání, píše americký server New York Times.

|Zuzana Kopuletá |nepoužívat - Věda

Ladislav Pilka, zakladatel asistované reprodukce v ČR, slaví osmdesátiny

V České republice přibývá párů, které mají problémy s plodností. Odbornou pomoc dnes musí vyhledat každý šestý a toto číslo v budoucnu patrně ještě vzroste. Je o tom přesvědčen i zakladatel asistované reprodukce v České republice Ladislav Pilka. První dítě ze zkumavky, které se jeho týmu podařilo přivést na svět, se narodilo před třiceti lety. On sám právě dnes slaví osmdesátiny a stále ještě pracuje.