Investigativci stanice BBC odhalili Leonida Zakutenka v Kyjevě, v malém bytě hlavního města Ukrajiny. Reportéři zastihli muže na poště, kde odesílal další balíčky. Distribuci jedu okamžitě popřel.
„Naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory,“ upozorňuje.
Praha / Budapešť||Anna Urbanová|Společnost|Rozhovor
Dániel Karsai se chce vyhnout fázi, kterou považuje za nedůstojnou. Proto žaluje Maďarsko u Evropského soudu. „Pokud uspěji, doufám, že by to mohlo mít vliv i na české pacienty,“ říká pro iROZHLAS.cz.
Pro Dániela Karsaie nedává smysl trpět pro bolest a pouze existovat. „Nechci žít život, který se omezuje na pozorování a snášení vlastního tělesného a duševního chátrání,“ uvádí.
Italský ústavní soud v roce 2019 rozhodl, že by se asistovaná sebevražda měla povolit při splnění určitých podmínek. Zároveň uvedl, že parlament musí schválit zákon, který by tento úkon reguloval.
„Já už po ničem netoužím. Jdu den za dnem. Teď třeba bych rád viděl jít dcerku v září do školy a pak se zase budu těšit na něco jiného,“ přeje si Petr Zedník.
Jeho příběh vzbudil pozornost rozhodnutím podstoupit asistovanou sebevraždu. Na svou poslední cestu se vydal za doprovodu manželky. V úterý navždy odešel.
Příběh Martina Přecechtěla, jenž se kvůli rychle postupujícímu onemocnění ALS rozhodl k odchodu ze života za pomoci asistované sebevraždy ve Švýcarsku, oživil debatu o důsledcích nevyléčitelné nemoci.
Česko neuznává eutanazii ani asistovanou sebevraždu. Přesto je možnost, jak umírajícím pacientům ulevit od bolesti, vysvětluje v rozhovoru specialista na lékařskou etiku a kněz Marek Vácha.
„Chci vás tímto informovat, že jsem důstojně zemřel při asistované sebevraždě ve Švýcarsku,“ napsal Cocq v otevřeném dopise adresovaném francouzskému prezidentu Macronovi, vládě a poslancům.
Portugalský parlament schválil zákon o legalizaci eutanazie a asistované sebevraždy v prvním čtení. Schválení může zkomplikovat prezident, který má právo veta nebo ústavní soud.
Asistovaná sebevražda se má provádět s pomocí smrtící látky, tu musí předepsat lékař. Legislativa za smrtelně nemocné považuje pacienty s nevyléčitelnou nemocí, která do šesti měsíců způsobí smrt.
Ve věku 104 let ve čtvrtek ve švýcarské Basileji zemřel při asistované sebevraždě australský vědec David Goodall. Pomocí infuzní kanyly si do žíly sám vpravil smrtící lék Nembutal.
Australan David Goodall, který má tento týden ve svých 104 letech zemřít za asistence lékařů na švýcarské klinice, v pondělí přistál na letišti v Basileji. Dostalo se mu tam vřelého uvítání.
Nejstarší australský vědec počátkem května odcestuje do Švýcarska, aby tam ukončil svůj život. S odvoláním na sdružení podporující eutanazii to v pondělí oznámila agentura AFP.
Parlament australského státu Viktorie schválil zákon o asistovaném umírání. Informovala o tom BBC. Nevyléčitelně nemocní pacienti budou moci svůj život dobrovolně ukončit od června roku 2019.
Známý italský DJ Fabo, který byl po nehodě chromý a slepý, podstoupil v pondělí ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Případ oživil debaty o eutanazii, která je v Itálii nezákonná. Ve stejné švýcarské klinice v úterý dobrovolně ukončil život i italský důchodce.
Německo bude trestat zpoplatněnou asistenci při sebevraždě. Kdyby si lékaři chtěli naúčtovat to, že nemocnému pomůžou ukončit život, hrozí jim nově až čtyři roky vězení. Dnes o tom rozhodl Spolkový sněm.
Spojené království se asistovaného umírání nevyléčitelně nemocných pacientů zatím nedočká. Návrh příslušného zákona Dolní sněmovna po bouřlivé debatě v poměru 330 ku 118 hlasům zamítla. V rozpravě vystoupilo rekordních 85 zákonodárců. Proti revoluční změně byly hlavně ostrovní církve, ale také část zdravotníků. Britové si naopak podle průzkumů veřejného mínění asistované sebevraždy přejí. Výsledek hlasování byl tak překvapivý.
V Británii možná svitla naděje na asistovanou sebevraždu nevyléčitelně nemocným. Možnou úpravu příslušného zákona nevyloučila náměstkyně ministra zdravotnictví. Smrtelně nemocní Britové, kteří si přáli zemřít, zatím museli cestovat do zahraničí.
V rámci festivalu německy mluvených filmů se bude dnes promítat švýcarský dokument Smrt podle plánu. Snímek ukazuje případ lékaře, který byl mnoho let psychicky nemocný, trpěl střídavě manickými a depresivními fázemi, a tudíž se rozhodl pro asistovanou sebevraždu. Dokument v únoru po uvedení ve švýcarské televizi vyvolal velkou diskusi mezi laiky i mezi odborníky.
Asistovaná sebevražda, asistované umírání, zabití ze soucitu - názvů pro lékaři asistované sprovození ze světa nevyléčitelně nemocných je řada. Jejich účelem má být jediné: co nejvíce usnadnit nevyléčitelně nemocným a trpícím odchod ze světa.