„Většinou ty děti mají problémy proto, že se jim nikdo nevěnuje. A v tom případě jim rok odkladu v ničem nepomůže,“ upozorňuje členka rady Asociace ředitelů základních škol Bohuslava Burá.
Česko čeká stávka na základních, středních a mateřských školách. Odbory ji vyhlásily na 27. listopadu. Ředitelé se nyní snaží zjistit, zda se do ní učitelé zapojí. Pokud ano, může část škol zavřít.
Ruská ambasáda plánuje rekonstrukci pravoslavného chrámu sv. Ludmily v Praze, ministerstvo zahraničí i tajné služby jsou z ní však nervózní, píše Deník N. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Pedagogických webinářů Učíme online se zúčastnilo nebo si je ze záznamu pustilo skoro 20 tisíc lidí. Pomoc rodinám zase nabízejí některá nízkoprahová centra organizující speciální doučování.
Pedagogové na prvních stupních základních škol museli stáhnout výuku na to nejnutnější. Došlo k vytvoření několika paralelních skupin, aby se pedagogové mohli žákům více věnovat.
„Zatím připravujeme dvě varianty rozvrhu – s omezeným pohybem a s relativně neomezeným pohybem. Počkáme, který budeme moct aplikovat,“ říká o podzimní výuce Michal Černý.
Čas vysvědčení se blíží, ale žáci mají známky jenom do poloviny března. Během distanční výuky jim učitelé posílali úkoly, ne všechny děti je však plní.
Školy se snaží přijít na způsob, jak žáky nadále učit, přestože nemohou být přítomni v učebnách. Většina přechází na tzv. e-learning a žákům sdílí úkoly online.
Stávku podporuje vedení Pedagogické komory a také většina krajských odborových organizací. Opačný postoj mají Asociace ředitelů základních škol i gymnázií.
Odbory ale požadují desetiprocentní navýšení. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že o výši platů se vědělo dávno a odbory nic nedělaly.
Ředitelé, kteří jsou členové asociace, se k akci nepřipojí, učitelům na svých školách nebudou ve stávce bránit. Asociace nesouhlasí s cíli vyhlášené stávky, navržený růst platů ale považuje za nízký.