asociační dohoda

|Vít Pohanka, Ondřej Houska, kov |Zprávy ze světa

Evropští a ukrajinští poslanci budou schvalovat asociační dohodu EU s Kyjevem

Europoslanci i členové ukrajinského parlamentu by podle očekávání měli schválit asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Kvůli jejímu odmítnutí tehdejším ukrajinským vedením v zemi loni vypukly masové demonstrace, které nakonec vedly k pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Poslanci na Ukrajině mají kromě toto na programu i jednání o budoucím statusu území na východě země, která v současnosti ovládají proruští separatisté.

|Martin Dorazín, Silvie Třeslínová, kap |Zprávy ze světa

Ukrajinský prezident Porošenko podepsal asociační dohodu s EU

Ukrajina v Bruselu podepsala asociační dohodu s Evropskou unií. Dokument společně s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem podepsali lídři všech členských zemí osmadvacítky. Asociační dohody dnes s unií podepsaly i Moldavsko a Gruzie. Smlouvy znamenají rozsáhlou politickou a ekonomickou spolupráci mezi východními zeměmi a Evropskou unií.

|Martin Dorazín, Ondřej Himmer, Veronika Sedláčková, krw |Zprávy ze světa

Ekonomickou část asociační dohody s EU chce Ukrajina podepsat 27. června

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že ekonomickou část asociační dohody s Evropskou unií podepíše v pátek 27. června. Ještě předtím vyšle nového ministra zahraničí Pavla Klimkina do Lucemburska, aby tam ministrům zahraničí zemí osmadvacítky představil plány na dosažení míru s povstalci na východě Ukrajiny.

|Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová, kap |Zprávy ze světa

EU a Ukrajina podepsaly asociační dohodu. Zatím platí její politická část

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu podepsal asociační dohodu s Evropskou unií. Poté, co ji v listopadu odmítl uzavřít tehdejší prezident Viktor Janukovyč, vypukly na Ukrajině rozsáhlé demonstrace, které vedly až k Janukovyčově pádu. Dohoda není jistým závazkem pro vstup do EU, ale dává státům výhody volného obchodu a politické a bezpečnostní spolupráce.

|Ondřej Houska, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

EU stále stojí o podpis dohody s Ukrajinou, miliardy do Kyjeva nepošle

Ukrajina stále může podepsat dalekosáhlou obchodní a politickou dohodu s Evropskou unií. Její vláda ale musí splnit všechny domluvené podmínky. Na schůzce v Bruselu to potvrdili ministři zahraničí zemí unie. Rozhodně však odmítli ukrajinské požadavky na to, aby EU tamní vládě poslala miliardy eur mimořádné pomoci.

|Martin Dorazín, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ukrajina chce krizi řešit konstruktivně, napovědět by mohla konference OBSE

Až 15 tisíc demonstrantů bylo dnes večer v ulicích Kyjeva, aby dali ukrajinské vládě najevo svůj nesouhlas s pozastavením procesu integrace země do evropských struktur. Protestující neúspěšně blokovali sídlo vlády, aby si vynutili její demisi. Přišel mezi ně i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který se zítra v Kyjevě zúčastní ministerské schůzky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

|Martin Dorazín, Jan Prokeš, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ukrajinská vláda nepadla, demonstranti obklíčili prezidentský palác

Ukrajinská vláda podle očekávání nepadla. Parlament totiž o vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Mykoly Azarova vůbec nehlasoval. Opozice neměla dostatečnou podporu. V Kyjevě dál protestují desetitisíce demonstrantů, kteří nesouhlasí s tím, že vláda zastavila sbližování s Evropskou unií. Demonstranti také kritizují způsob, jakým proti nim policie zasáhla. Za to už se Azarov omluvil. Situace v centru Kyjeva se zklidňuje.

|Martin Dorazín, Ondřej Bouda, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ukrajinský parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě, kabinet nejspíš přežije

V Kyjevě začali lidé podepisovat petici za odstoupení vlády premiéra Mykoly Azarova i prezidenta Viktora Janukovyče. Obviňují je z krachu asociačních jednání s Evropskou unií. Ukrajinský parlament má proto dnes hlasovat o nedůvěře kabinetu. Snaha opozice ale velkou šanci na úspěch nemá. Prezident navíc odmítá dobrovolně rezignovat a svým odpůrcům vzkázal, aby si počkali na řádné volby v roce 2015. Uprostřed protestů se také chystá odjet na plánovanou návštěvu Číny.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EU zřejmě před klíčovým summitem nerozhodne o podpisu dohody s Ukrajinou

Evropská unie téměř určitě nedá souhlas k podpisu asociační dohody s Ukrajinou. Ministři zahraničí zemí osmadvacítky dnes místo toho v Bruselu zřejmě prohlásí, že Ukrajina zatím nesplnila všechny nutné podmínky. Schůzka šéfů diplomacií států Unie je přitom poslední před klíčovým summitem v litevském Vilniusu, na kterém měla být dohoda s Ukrajinou původně podepsána.