Assad

|Břetislav Tureček, Denisa Morgensteinová |Zprávy ze světa

Média rozkryla detaily o izraelském útoku na syrský reaktor před pěty lety

Zatímco spekulace o izraelském vojenském útoku na Írán neustávají, v posledních týdnech se objevilo několik nových údajů o jiné, podobné akci židovského státu. Před pěti lety Izraelci zničili rozestavěný jaderný reaktor na východě Sýrie. O tajném objektu prakticky nikdo neměl tušení, po samotném náletu došlo k zajímavé věci - ani Sýrie, ani Izrael nikdy oficiálně neřekly, co se tehdy doopravdy stalo.

| Rádio Česko, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Vojáci odmítli vpustit do syrského Homsu konvoj s humanitární pomocí

Před branami syrského města Homs, které je baštou opozice, zadržely vojenské jednotky konvoj sedmi kamionů se zahraniční humanitární pomocí Červeného kříže. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun to označil za nepřijatelné. Opozice se domnívá, že za zadržením konvoje je především snaha vojáků odstranit důkazy, že po čtvrtečním dobytí čtvrti Babá Amr byly zastřeleny desítky lidí.

|Jaromír Marek, Simona Bartošová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Syrští povstalci opustili čtvrť Bábá Amr v Homsu, obsadila ji armáda

Syrští povstalci vyklidili pozice v Homsu. Po téměř měsíci bombardování opustili čtvrť Bábá Amr, kterou následně obsadila syrská armáda. V místě podle syrských opozičních zdrojů zahynulo 17 osob. Rada OSN pro lidská práva odsoudila násilí v Sýrii a vyzvala režim prezidenta Bašára Asada k jeho ukončení. Také žádá, a žádá, aby Damašek umožnil přístup do země humanitární zástupkyni OSN Valerii Amosové. Podle agentury Reuters o tom informovalo francouzské zastoupení při OSN.