Hlavní postavou filmu je italská astroložka, která své klientky a klienty posílá na „narozeninové výlety“, a to kamkoli po planetě. Třeba do tasmánského Hobartu nebo na Aljašku. Hvězdy řeknou.
„Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
„Po více jak 20 letech jsme zažili nejsilnější geomagnetickou bouři a polární záře byla absolutně netypicky pozorovatelná i v našich zeměpisných šířkách,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan.
Díky erupcím na slunci je pravděpodobné, že se slabá záře objeví i v následujících dnech. „Předpovědět se nikdy stoprocentně nedá,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál astrofotograf Petr Horálek.
Dva astronomové z úpické hvězdárny Radovan Mrllák a Petr Ulrich rozložili své dalekohledy a další přístroje v Texasu. Pro Český rozhlas Hradec Králové popsali, jak expedice vypadala.
„Stačí uvěřit tomu, že máte největší štěstí ze všech, a stane se to skutečností,“ vysvětluje na TikToku žena, která nyní za stovky dolarů prodává kurzy, které mají pomoci tohoto ‚syndromu‘ dosáhnout.
„Orion je velice futuristická loď. Pokud se na ni podíváte, nevšimnete si žádné páčky, všude jsou jenom displeje. Je připravená dostat se bezprecedentní rychlostí ven z atmosféry,“ vysvětluje Spratek.
„Nejjasnější Perseidy vidět budou, jen ta frekvence bude opravdu malá. Připadá nám 10 meteorů za hodinu namísto očekávaných 100,“ vysvětluje astronom a astrofotograf Petr Horálek.
Rozhovor s religionistou Zdeňkem Vojtíškem o množství věřících v Česku i oblibě takzvaného náboženství všedního dne. Že by Češi byli ateisté, je podle odborníka naprostý mýtus.
Záhadné světlo mimo naši galaxii trápí světové astronomy. Už půl roku pozorují ve vzdálenosti 3,8 miliardy světelných let obrovskou záři, zatím ale pořád ještě nevědí, jestli jde o supernovu nebo nějaký jiný objekt. Brzy by se to mělo změnit.
Slavný dánský astronom Tycho Brahe zemřel přirozenou smrtí. Nikdo ho rtutí neotrávil, uvedli to dánští experti, kteří hvězdářovy ostatky před dvěma lety vyzvedli z týnského chrámu v Praze. Odebrali z nich vzorky, a pak si je odvezli na výzkum.
Konec tohoto týdne bude příznivý pro pozorování oblohy. Po delší době se na ní opět objeví padající hvězdy. Bude to meteorický roj s názvem Lyridy, který bude nejlépe viditelný pouhým okem ve čtvrtek večer.
Z Mysu Canaveral na Floridě po několika odkladech odstartoval americký raketoplán Endeavour. Start byl naposledy odložen v pátek kvůli špatnému počasí na záložních letišti ve Španělsku, která jsou určena pro přistání v případě potíží. Do kosmu se dostává v sedmičlenné posádce také první indiánský astronaut.