atestace

atestace v textech na iROZHLASU

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

V Anglii stávkovali mladí lékaři. Nelíbí se jim návrh nových smluv

Pouze neodkladnou péči poskytovali dnes mladší lékaři, kterým chybí specializace, pacientům v britských nemocnicích. Stávkou se bouřili proti novým smlouvám, které jim nabízí vláda. Na poslední chvíli se protest podařilo zažehnat začátkem prosince. Nové sliby a výzvy už ale zdravotníci nevyslyšeli. Nezabral ani apel britského premiéra Camerona.

Máme mzdy jak zametači ulic, říkají mladí lékaři v Maďarsku. A chystají výpovědi

|Gregor Martin Papucsek, ak |Zprávy ze světa

Maďarsko čeká náročný příští rok. Hned na začátku bude muset vláda vyřešit problém mladých lékařů, kteří ještě nemají atestaci, berou velmi nízké mzdy a vyhrožují proto, že dají výpověď. Situace se velmi podobá té, se kterou má z loňska zkušenost i Česká republika. Maďarská vláda se snaží, aby problém nedospěl do takových rozměrů jako na Slovensku, kde lékaři skutečně nepřišli do práce.

|Ivan Kytka, Eva Presová |Zprávy ze světa

Lékaři přicházející do Británie budou zřejmě muset projít povinnými kurzy

Britská lékařská rada, která profesně zastřešuje zhruba 150 tisíc doktorů ve Spojeném království, chce zavést povinné kurzy pro lékaře přicházející do země ze zahraničí. V rámci kurzů by se měli zdokonalit v angličtině a také lépe porozumět prostředí britských nemocnic a ordinací, což by mělo přispět ke zlepšení péče o pacienty a předejít případům, kdy jazyková bariéra může dokonce ohrozit zdraví pacientů.

|Tomáš Pavlíček, Jan Piroch |Zprávy z domova

Za atestační zkoušky zaplatí lékaři sedminu původního poplatku

Necelý půlrok po ukončení dramatického protestu lékařů se plní jeden z jejich požadavků. Začínající lékaři, zubaři a farmaceuti by měli ode dneška za atestační zkoušky zaplatit jen asi sedminu dosavadní částky - přesněji místo 3500 korun jen 500. Spolu s dalšími kroky, které vláda už přijala nebo je chystá, by se měly zlepšit podmínky mladých lékařů, které mnozí z nich označovali za otrokářské.

|Marika Táborská, Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Ministryně zdravotnictví slíbila lékařům změnu vyhlášky o atestacích

Občanské sdružení Mladí lékaři nesouhlasí se současným zněním atestační vyhlášky. Loni v létě ji změnilo ministerstvo zdravotnictví . Podle ní tak musí lékaři trávit poměrně dlouhou dobu na pracovištích, která nejsou v mnoha případech součástí jejich oborové přípravy. Dnes ale ministryně zdravotnictví Dana Jurásková slíbila nápravu.