Tato nejsilnější jaderná bomba měla sílu zhruba 50 tisíc kilotun TNT. Pro srovnání: americké atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki měly sílu 13 a 20 kilotun TNT.
Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku USA postavily 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.
Hornigová se v roce 1921 narodila v jednom z domů na Masarykově ulici. V roce 1929 se její rodina odstěhovala za prací do Berlína a odtud utekli před nacisty do Spojených států amerických.
Z dopisů a poznámek, které shromáždilo americké Wilsonovo středisko, vyplývá, že Brežněv poslal dopis Nixonovi. Varoval ho, že vyšle na Blízký východ vojáky, pokud obě země nezastaví postup Izraelců.
O smrti Joachima Roenneberga, který po nacistické invazi do Norska v roce 1940 uprchl do Velké Británie, kde ho tamní rozvědka vycvičila a úkolem zničit továrnu pověřila, informoval v norský tisk.
Kanada má uran, jaderné know-how a teď také naléhavou potřebu, aby ji respektoval její nejbližší soused. Mohlo by to zemi vést k rozhodnutí vyvinout vlastní jadernou zbraň?
Nedávné tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Rusko disponuje jakýmisi zázračnými zbraněmi, vyvolalo ve Spojených státech značně skeptickou reakci.
Rusko kritizuje americké plány zvýšit počet jaderných zbraní. Spojené státy v nové vojenské doktríně počítají s tím, že posílením vlastního jaderného arzenálu odradí Rusko od použití atomových zbraní.
Donald Trump i Kim Čong-un mají k dispozici jaderné arzenály, které by dokázaly napáchat nesmírnou škodu. Zvěsti o knoflíku na stole, který spustí Armageddon, jsou ale jen pouhou legendou.
Tým amerických vědců v Pacifiku objevil vrak válečné lodi Indianapolis, kterou v červenci 1945 potopila japonská ponorka. Trosky leží v hloubce 5,5 kilometru.
Írán nikdy nevyrobí jaderné zbraně, řek v neděli na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Země ale nereaguje dobře na výhrůžky, poznamenal v reakci na nedávná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa o oficiální výstraze pro tuto blízkovýchodní zemi. Chování íránského režimu v neděli tvrdě kritizoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman.
Kanadský potápěč, který hledal mořské okurky, našel něco, co opravdu nečekal. Pravděpodobně našel jednu ze ztracených amerických atomových bomb. V této by ale podle amerických úřadů neměl být jaderný materiál. Nález prošetřují americké úřady.
Přesně v 11 hodin a dvě minuty dopoledne před sedmdesáti lety vybuchla v Nagasaki americká plutoniová bomba. Okamžitě zahynulo nejméně 40 tisíc lidí, celkem pak na následky ozáření a popálenin zemřelo 75 tisíc obyvatel. Premiér Šinzó Abe při vzpomínkových akcích slíbil, že Japonsko zůstane zemí bez jaderných zbraní.
Hirošima se opět stala světovou metropolí míru. Desetitisíce Japonců si totiž připomněly památku obětí prvního atomového útoku. Při této příležitosti pak vyzvaly svět k jadernému odzbrojení. Vzpomínkové ceremonie se nedaleko epicentra výbuchu zúčastnili i japonský premiér Šinzó Abe a americká velvyslankyně Caroline Kennedyová.
V Hirošimě se na počest obětí atomového výbuchu rozezněly chrámy a svatyně. V předvečer 70. výročí svržení jaderné bomby tak obyvatelé tohoto japonského města vyjádřili úctu více než dvěma stům tisícům lidí, kteří následkem exploze zemřeli. Jednoho z obřadů se zúčastnil i zpravodaj Českého rozhlasu.
Japonsko si připomíná smutné výročí. Přesně před 69 lety dopadla na Hirošimu jaderná puma. Na město ji shodily Spojené státy. Bylo to vůbec poprvé, kdy byla za války použitá taková zbraň.
V japonské Hirošimě si dnes připomínají 68. výročí od svržení atomové bomby. Na vzpomínkový ceremoniál do Parku míru dorazí každoročně desetitisíce lidí včetně zástupců Spojených států. I po téměř sedmi desetiletích se v Hirošimě pravidelně 6. srpna zastaví život a lidé vzpomínají.
Vojenský prostor v Brdech vydá v létě další tajemství. Veřejnost bude moci nahlédnout do tajné pevnosti. Podzemní bunkr mezi vesnicemi Míšov a Borovno ukrýval od 60. let pravděpodobně sovětské jaderné zbraně. V těchto dnech tu nadšenci z Nadace Železná opona připravují unikátní muzeum.
Přes padesát tisíc lidí si dnes připomnělo 67. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu. Vzpomínkového ceremoniálu v Parku míru se zúčastnil i vnuk bývalého amerického prezidenta. Harry Truman nařídil v roce 1945 bombardování Hirošimy a o tři dny později i Nagasaki.
Na tisíc britských veteránů, kteří byli v 50. letech ozářeni během zkoušek atomové bomby, chtějí finanční kompenzaci za podlomené zdraví. Ministerstvo obrany se obvinění už delší dobu brání. Vše možná změní rozhodnutí nejvyššího soudu.
Světové mocnosti naléhají na Írán, aby dokázal mírový charakter svého jaderného programu. Představitelé Spojených států, Francie, Británie, Ruska, Číny a Německa se s Íránci sešli v Istanbulu. Zatím to na žádné ústupky nevypadá.
Írán komplikuje mezinárodní inspekce ve svém závodě na obohacování uranu v Natanzu. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro atomovou energii.
Před šedesáti pěti lety svrhly Spojené státy atomovou bombu na Nagasaki. Americký útok 9. srpna 1945 nepřežilo na 74 tisíc lidí. Nagasaki tak stihl stejný osud jako tři dny předtím Hirošimu, krátce na to japonský císař podepsal kapitulaci a ukončil tím 2. světovou válku.