autobusová doprava

|Martin Karlík, Tereza Kadrnožková |Regiony

Řidiči vstoupili do stávky. Autobusy nevyjely v Jihomoravském a Olomouckém kraji

Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně také Pardubický a okrajově Zlínský. Připojili se řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. V Ústeckém kraji, kde měla stávka postihnout především spoje na Šluknovsku, nakonec šoféři na své trasy vyjeli. Řidiči chtějí protestem poukázat na nízké mzdy v oboru, které někde nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu.

| ČTK |Zprávy z domova

Kraje dostanou 420 milionů z rozpočtové rezervy na platy řidičů autobusů, rozhodla vláda

Vláda vyhradila maximálně 420 milionů korun z rozpočtové rezervy na pomoc krajům v souvislosti se zvýšením mezd řidičů linkových autobusů, uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O formě chce s kraji jednat. Návrh, se kterým přišel Sobotka na jednání vlády, počítal s tím, že peníze rozdělí mezi regiony ministerstvo dopravy, pokud prokážou jejich oprávněné využití na mzdy řidičů. S plánem souhlasili lidovci, proti se před jednáním stavěli ministři ANO.

Na jižní Moravě nevyjede 67 z 225 autobusových linek. V ostatních krajích se téměř stávkovat nebude

| ČTK |Zprávy z domova

Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám bude ve většině krajů zřejmě symbolická nebo žádná. Plošný protest očekává Asociace krajů jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 procent linek. V dalších čtyřech krajích půjde podle asociace o lokální protesty. Na jihu Čech se podařilo hrozbu stávky zažehnat díky dohodě kraje s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd řidičů podílet.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Řidiči autobusů jdou do stávky. Jestli bude celostátní, oznámí odboráři tři dny předem

Odboráři rozhodli o stávce kvůli platům řidičů autobusů. Jednalo o tom předsednictvo Odborového svazu dopravy poté, co krajům vypršelo ultimátum. V některých regionech se podle odborářů nepodařilo zvýšit platy šoférů, jak nařídila vláda. Rozsah i datum protestu oznámí tři dny předem, říká předseda svazu Luboš Pomajbík.

|Josef Ženatý |Regiony

Spory o autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji pokračují. Odbory žádají změnu jízdních řádů

Problémy s tendrem na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji nekončí. Hejtmanství s ním má problémy už od září minulého roku, kdy kraj zakázku za pět a půl miliardy korun vypsal. Jedním ze sporných bodů jsou i jízdní řády. Podle odborářů kraj požaduje příliš krátké dojezdové časy, které prý není možné stihnout.

| ČRo, Josef Ženatý |Regiony

Královéhradecký kraj zatím autobusového dopravce nevybere, zakázal to ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nařídil Královéhradeckému kraji pozastavit tendr na autobusovou dopravu. Antimonopolní úřad prý na základě různých podnětů a návrhů musí nejdřív prošetřit, jestli jsou zadávací podmínky v souladu se zákonem. Hejtmanství tak teď nemůže do veřejné zakázky jakkoliv zasahovat. Zítřejší plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil.