autobusová doprava

|Martin Karlík, Tereza Kadrnožková |Regiony

Řidiči vstoupili do stávky. Autobusy nevyjely v Jihomoravském a Olomouckém kraji

Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně také Pardubický a okrajově Zlínský. Připojili se řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. V Ústeckém kraji, kde měla stávka postihnout především spoje na Šluknovsku, nakonec šoféři na své trasy vyjeli. Řidiči chtějí protestem poukázat na nízké mzdy v oboru, které někde nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu.

Kraje dostanou 420 milionů z rozpočtové rezervy na platy řidičů autobusů, rozhodla vláda

| ČTK |Zprávy z domova

Vláda vyhradila maximálně 420 milionů korun z rozpočtové rezervy na pomoc krajům v souvislosti se zvýšením mezd řidičů linkových autobusů, uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O formě chce s kraji jednat. Návrh, se kterým přišel Sobotka na jednání vlády, počítal s tím, že peníze rozdělí mezi regiony ministerstvo dopravy, pokud prokážou jejich oprávněné využití na mzdy řidičů. S plánem souhlasili lidovci, proti se před jednáním stavěli ministři ANO.

| ČTK |Zprávy z domova

Na jižní Moravě nevyjede 67 z 225 autobusových linek. V ostatních krajích se téměř stávkovat nebude

Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám bude ve většině krajů zřejmě symbolická nebo žádná. Plošný protest očekává Asociace krajů jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 procent linek. V dalších čtyřech krajích půjde podle asociace o lokální protesty. Na jihu Čech se podařilo hrozbu stávky zažehnat díky dohodě kraje s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd řidičů podílet.

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Řidiči autobusů jdou do stávky. Jestli bude celostátní, oznámí odboráři tři dny předem

Odboráři rozhodli o stávce kvůli platům řidičů autobusů. Jednalo o tom předsednictvo Odborového svazu dopravy poté, co krajům vypršelo ultimátum. V některých regionech se podle odborářů nepodařilo zvýšit platy šoférů, jak nařídila vláda. Rozsah i datum protestu oznámí tři dny předem, říká předseda svazu Luboš Pomajbík.

|Josef Ženatý |Regiony

Spory o autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji pokračují. Odbory žádají změnu jízdních řádů

Problémy s tendrem na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji nekončí. Hejtmanství s ním má problémy už od září minulého roku, kdy kraj zakázku za pět a půl miliardy korun vypsal. Jedním ze sporných bodů jsou i jízdní řády. Podle odborářů kraj požaduje příliš krátké dojezdové časy, které prý není možné stihnout.

Královéhradecký kraj zatím autobusového dopravce nevybere, zakázal to ÚOHS

| ČRo, Josef Ženatý |Regiony

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nařídil Královéhradeckému kraji pozastavit tendr na autobusovou dopravu. Antimonopolní úřad prý na základě různých podnětů a návrhů musí nejdřív prošetřit, jestli jsou zadávací podmínky v souladu se zákonem. Hejtmanství tak teď nemůže do veřejné zakázky jakkoliv zasahovat. Zítřejší plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil.

| ČRo, Josef Ženatý |Regiony

Odboráři dál požadují, aby Královéhradecký kraj zrušil autobusový tendr a odstoupil náměstek

Spory kolem tendru na autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji pokračují. Odboráři zakázku za pět a půl miliardy korun kritizují dlouhodobě, a to i přes to, že jim hejtmanství v některých bodech už před časem ustoupilo. Zadávací dokumentace ale podle odborů stále obsahuje závažné chyby, na které prý nejvíc doplatí řidiči. Odboráři také žádají odstoupení z funkce náměstka hejtmana pro dopravu Karla Janečka z ČSSD.

| ČTK |Regiony

Hradecký kraj pokračuje v autobusovém tendru, změní jeho podmínky

Královéhradecký kraj bude pokračovat v tendru na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026, který kritizují odboráři. Rada kraje dnes na mimořádném zasedání rozhodla, že zadávací podmínky soutěže změní v části řešící odměňování řidičů autobusů. Kraj to vedl v tiskové zprávě. Odbory žádají zrušení tendru a hrozí stávkou.

|Vojtěch Koval |Regiony

Rozhodnutí rady může zabránit stávce řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji

Odboráři zatím neodvolali stávkovou pohotovost řidičů autobusů v Královéhradeckém kraji. Požadují zrušení nebo zásadní změny zadávacích podmínek chystaného desetiletého tendru na provozovatele krajských linek. Řešení nepřinesla ani schůzka odborářů s premiérem Bohuslavem Sobotkou a hradeckým hejtmanem Lubomírem Francem z ČSSD. Zabránit stávce už podle odborářů může jen dnešní mimořádné jednání krajské rady.

| ČRo |Regiony

Část řidičů autobusů v hradeckém kraji vyjela v reflexních vestách. Protestují proti tendru

Mnozí řidiči autobusů v Královéhradeckém kraji od rána jezdí v reflexních vestách. Protestují tím proti tendru na autobusovou dopravu, který kraj v září vypsal. Odborářům se některé body zakázky nelíbí a chtějí soutěž zastavit. Hejtman královéhradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD na nedávném jednání uvedl, že se dohodě nebrání, zrušení tendru ale odmítá.

|Gabriela Hauptvogelová |Regiony

V Ústeckém kraji platí nový systém autobusové dopravy. Cestující s ním ale spokojeni nejsou

Nové ceny jízdného, nová čísla linek a někdy i jiné trasy, na to si ode dneška musejí zvykat cestující autobusovou dopravou v Ústeckém kraji. Kraj totiž zavedl jednotný systém, a to včetně odbavení. Na Teplicku se tak po letech rozdělila městská a příměstská doprava, i když ji provozuje stejná firma. Už v prosinci lidé stáli několikahodinové fronty u informační kanceláře na nové průkazky. Dnes lidé na zastávkách nový systém kritizovali.