automat

automat v textech na iROZHLASU

|Štěpánka Kadlečková |Regiony

První vinomat, který v Ostravě testuje břeclavské vinařství, má své zastánce i odpůrce

V Ostravě začal před několika dny fungovat první automat na víno v Česku. Prototyp takzvaného vinomatu testuje firma z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. Pokud se přístroj osvědčí, plánuje jeho rozšíření do dalších měst. Nápad kritizuje Svaz vinařů, který nesouhlasí s podobným typem prodeje. Naopak Vinařské asociaci se projekt líbí.

|Olga Štrejbarová, Simona Bartošová |Regiony

Na zámku v Brtnici u Jihlavy vám natočí pivo automat. Ale jen na občanku

Vysočina začíná objevovat kouzlo pivomatů. Přístroj funguje na stejném principu jako jiné automaty, stačí vhodit peníze. V tomto případě ale potřebujete ještě občanský průkaz, který automat načte a ověří, jestli jste plnoletí. Pak už stačí jen zmáčknout knoflík. Těmito automaty řeší obce situaci, kdy nemají hospodu a peníze na to, aby platily servírku. Například na zámku v Brtnici tak zase chtějí udržet turisty na prohlídku. Chodí ale i tamní obyvatelé a cyklisté.

|Martin Karlík, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Čas už neodbíjí jen zvony. V některých obcích vyzvánění pouští ze záznamu

Zvonění v celou, ve čtvrt i v půl se nese z kostelů mnoha českých radnic nebo kostelů. Málokde ho ale už obstarávají zvoníci. Věžní hodiny a zvony dnes většinou ovládají elektromotory. Vše řídí elektronika, která se stará o přesný chod a třeba i změnu na letní a zimní čas. A najdou se i takové případy, že zvuk zvonů zní jen ze záznamu. Místo srdce zvonu oznamuje čas amplion.

|Jiří Hošek |Technologie

Pro potvrzení stiskněte dvojku. Brit vymyslel, jak obejít telefonní automaty

Nahlášení poruchy mobilnímu operátorovi, podrobnosti o pojistné události, shánění informací pro cestu do ciziny. To všechno jsou situace, při kterých můžete po vytočení čísla dané instituce narazit na telefonní automat. Varianty, které vám "stroj" nabízí, bývají nesrozumitelné a vy ztrácíte drahocenné minuty i trpělivost. V Británii mají pro tyto případy webovou stránku, kde si dopředu zjistíte, jakou číselnou kombinaci navolit, abyste dospěli k vytouženému cíli.