automobilový průmysl

Šéf Volkswagenu: Spojenectví s Fiatem nevylučujeme, teď ale nemáme žádné kontakty

| ČTK |Ekonomika

Generální ředitel německé automobilové skupiny Volkswagen Matthias Müller nevyloučil jednání se šéfem italsko-americké skupiny Fiat Chrysler Sergiem Marchionnem o možném spojení. Volkswagen bude mít po rozšíření francouzské PSA Group o evropskou divizi americké GM v Evropě ostřejší konkurenci v době, kdy má jeho vlajková značka stále problémy kvůli předloňskému emisnímu skandálu.

| ČTK |Ekonomika

V Rusku vznikne první továrna na výrobu mercedesů. Daimler zainvestuje 250 milionů eur

Německý koncern Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut v Rusku. Nový závod nedaleko Moskvy by měl zahájit výrobu v roce 2019, uvedla v úterý firma. Do projektu investuje přes 250 milionů eur, tedy asi 6,8 miliardy korun. Podle agentury Reuters jde o první novou investici, jakou kdy velká západní automobilka učinila v Rusku od zavedení protiruských sankcí.

|Jiří Hošek |Ekonomika

Britské automobilky se kvůli brexitu bojí 'pádu z útesu'. Klíčový je volný obchod s EU, tvrdí

Automobilky ve Velké Británii loni navzdory unijnímu referendu a jeho dopadům vyrobily nejvíc vozů za posledních 17 let. Celý průmyslové odvětví věří, že se mu bude dařit i nadále a při jednáních o brexitu se mu dostane „zvláštního zacházení“. Generální ředitel britského Svazu výrobců a prodejců aut Mike Hawes ale v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že se automobilky radši připravují i na krajně negativní variantu. Ta by nastala tehdy, kdyby na konci rozhovorů o brexitu nebyla k dispozici ani velká dohoda s EU, ani dohoda provizorní.

|Viktor Daněk |Ekonomika

Volkswagen omezí výrobu. Kvůli sporům s dodavateli nemá díly pro Golf, mohl by je ale zabavit

Německý koncern Volkswagen musí ve své domovské továrně ve Wolfsburgu přerušit výrobu vozů řady Golf. Kvůli sporům s dodavateli chybí automobilce díly. Zasáhnout by to mohlo až 10 tisíc zaměstnanců závodu. Problémy mají také menší továrny v dalších německých městech. Volkswagen by ale mohl podle soudu díly od dodavatelů zabavit.