Pod tíhou osobní situace a na naléhání svých přátel začala Božena Němcová psát Babičku, která vyšla poprvé ve čtyřech sešitech v roce 1855, v autorčiných 35 letech.
„Od ostatních lidoopů nás odlišuje to, že ženy pokračují ve zdravém a produktivním životě dlouho poté, co přestanou být plodné. Jsme jediní primáti, kteří to mají,“ říká antropoložka Hawkesová.
Šestiletá Valerie v roce 2017 beze stopy zmizela a dodnes se neví, co se s ní stalo. Sociální pracovnice si ničeho nevšimla, dítě přitom podle policie při jedné z kontrol ani neviděla.
Policisté prověřují postup sociálních pracovnic, které měly dohlížet na to, jestli se o Valerii a její tři sourozence babička Soňa Kvasničková pořádně stará.
Státní zastupitelství podalo obžalobu na babičku pohřešované sedmileté Valerie z Prahy. Uvedla to Iva Brucklerová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3.
Energickou nizozemskou babičku „zatkla“ policie poté, co strážníkům její neteř prozradila neobvyklé přání. Na seznam věcí, které chce 99letá Annie před smrtí stihnout, zařadila totiž také své zatčení. O jejím příběhu, který se rozšířil na sociálních sítích, píše britský The Telegraph.
Snad každý rád vzpomíná na okamžiky, které jako dítě strávil u babička a dědečka. Řada dětí ale už třeba o své prarodiče přišla nebo bydlí příliš daleko, aby se mohli často navštěvovat. Někdy také prarodiče stále ještě pracují, a na vnoučata tak nemají čas. I proto teď přišlo plzeňské mezigenerační centrum Totem s projektem Náhradní babička.
Nemocnice v Moravskoslezském kraji nabízejí malým pacientům hodně neobvyklé překvapení. Dlouhou chvíli přicházejí na dětská oddělení rozptýlit pohádkové babičky. Nápad už vyzkoušela ostravská městská nemocnice a aktuálně se přidala nemocnice v Krnově. Hodinu denně včetně víkendů tam děti v županech rozveselují starší dámy. Všechny přicházejí s knížkou v ruce.
Rodiny hledají náhradní prarodiče a starší lidé touží smysluplně prožít stáří. Děti a seniory spojuje občanské sdružení Hestia v projektu s názvem 3G. Dobrovolnický program rozjela organizace například v Praze, Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem.
Každý dospělý si jistě hřeje vzpomínky na chvíle strávené u babičky. Děti v Moravské Třebové si jednou budou moci zavzpomínat i na babičku, se kterou tráví jednou týdně odpoledne v tamní knihovně. Není to sice jejich vlastní babička, ale pobaví je a plně se jim věnuje. Poradí třeba i to, jakou knihu si půjčit a přečíst, s dětmi si zazpívá i zahraje na zajímavé hudební nástroje.
Když není nablízku skutečná babička, proč si nepořídit náhradní? S touto myšlenkou přišel projekt Trojlístek, který pomáhá rodinám najít takzvanou adoptivní babičku. Současně má projekt vyjít vstříc i zralým ženám, které dlouhodobě nemohou najít pracovní uplatnění.
Učitelka jedné středočeské základní školy se stala pěstounkou své žačky. O tu se ještě nedávno starala její babička. Jenže přišla nemoc a velké problémy. Sociální pracovníci budou muset v následujících letech najít stovky náhradních rodičů. Za dva roky by totiž chtěli státní úředníci zrušit kojenecké ústavy a v roce 2016 pravděpodobně i dětské domovy. Ve stínu toho všeho se následující příběh jeví spíš jako zázrak.