Ještě nedávno čekala každé ráno před bránou letecké základny Bagrám tisícovka afghánských civilistů. Dnes jich na základně pracuje už jen šest nebo sedm.
Tři americké vojáky a jednoho Američana najatého vládou USA usmrtil výbuch improvizovaného nástražného zařízení. Další tři američtí vojáci byli při výbuchu zraněni.
Téměř 3000 hodin nalétaly v Afghánistánu průzkumné drony ScanEagle, které česká armáda používá k průzkumu v okolí základny Bagrám. Její vnější ostrahu mají na starosti právě čeští vojáci.
Při patrole v okolí základny Bagrám se čeští vojáci mohou setkat s házením kamení, výbušninou na cestě nebo se sebevražedným atentátníkem. Jak se na to připravují?
Česká strážní rota, která má za úkol v Afghánistánu hlídat okolí spojenecké základny Bagrám, od října čelila dvěma útokům pomocí nástražných výbušných zařízení.
Spojené státy z obavy před novými útoky dočasně uzavřely své velvyslanectví v afghánském Kábulu. Oznámila to agentury AP. Rozhodnutí následovalo den po útoku na leteckou základnu Bagrám, kde sebevražedný útočník zabil čtyři americké vojáky.
Speciální lavičky z borového dřeva chce po celé republice nainstalovat Petr Něnička z Vlkoše na Hodonínsku. Lavičky mají patřit vzpomínce na válečné veterány. Autor projektu jimi chce očistit jména vojáků v očích veřejnosti a poděkovat jim za práci, kterou pro republiku vykonávají.
Spojené státy se snaží uzavřít kontroverzní kapitolu mnohaleté "války proti teroru". Představitelé americké armády potvrdili, že uzavírají věznici na základně v Bagrámu v Afghánistánu a nezadržují žádné další podezřelé.
Terčem dalších útoků byli v červenci v Afghánistánu čeští vojáci. Povstalci je napadli střelbou z lehkých i protitankových ručních zbraní. Žádný z vojáků nebyl zraněn.
Vojáci, rodina a přátelé se dnes v Hradci Králové rozloučili s desátníkem Janem Šenkýřem. Spolu s dalšími čtyřmi českými vojáky se stal minulý týden obětí sebevražedného atentátníka v afghánské provincii Parván.
Úřady v Afghánistánu formálně převzaly kontrolu nad velkým vězením pro usvědčené nebo podezřelé z terorismu. Zařízení s víc než třemi tisícovkami radikálních povstalců u základny Bagrám dosud spravovala americká armáda. Ta v násilím zmítaném Afghánistánu postupně vyklízí pozice, její vztahy s místními autoritami ale zůstávají napjaté.