Vladimir Volochonskij byl městským zastupitelem v Petrohradu a z Ruska uprchl poté, co jej zatkli kvůli pořádání protestu proti válce na Ukrajině. Na organizaci demonstrací se podílí i v Bělehradě.
V Srbsku je nárůst zahraničních investic od Rusů více než desetinásobný. Zdaleka nejvíce investuje do Srbska ale Čína. Ta podle srbské národní banky investovala v zemi přes 600 milionů eur.
Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí mezi Bělehradem a Prištinou.
„Obyvatelé Bosny a Hercegoviny jsou soustavně konfrontováni představou dalšího konfliktu, což drtivou většinu z nich unavuje a vede až k jakési apatii či odchodu do zahraničí,“ popisuje Ondřej Žíla.
Kosovský vicepremiér Besnik Bislimi v rozhovoru pro Politico uvedl, že by EU bez západního Balkánu nebyla kompletní, země je prý navíc připravena na reformy.
Kosovská vláda původně na 18. prosince vypsala volby, které mají ve čtyřech severokosovských okresech doplnit uprázdněná místa v zastupitelstvech a na pozicích starostů.
„Mnohé balkánské země to chápou. Chápou, že přes ně proudí uprchlíci do Evropy a že se to Evropské unii nelíbí, a vědí, že s tím musí něco dělat,“ nastiňuje Tomáš Pojar, poradce premiéra.
Evropská unie bude v nejbližších týdnech pokračovat v jednáních s balkánskými vládami o snížení počtu migrantů přicházejících nelegálně přes Srbsko a další země.
Na začátku letošního léta unijní premiéři a prezidenti Evropskou komisi pověřili, aby bezodkladně zhodnotila pokrok Bosny a Hercegoviny v plnění stanovených kritérií.
V Praze se tak za českého předsednictví poprvé sejde Evropské politické společenství – nový jednací formát, ve kterém se spolu budou potkávat zástupci Evropské unie i dalších států.
Možnosti Ruska jsou kvůli válce na Ukrajině omezené, stále mu ale zbývá rozvratný politický vliv. Zato Čína v poslední době na Balkáně mohutně investuje a jednotlivé země chytá do dluhových pastí.
Maďarský premiér Viktor Orbán a srbský prezident Aleksandar Vučić si notují, budují podobné režimy a pojí je i vstřícný vztah k Rusku. Maďarsko navíc tlačí na přijetí Srbska do EU.
Borrell doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho. Oznámení o uzavření dohody předcházelo neúspěšné kolo jednání v Bělehradě.
Nejen Polsko. K plíživému zpřísňování potratové politiky dochází i v jiných evropských zemích. Jak ale vyplývá z velkého evropského přehledu serveru iROZHLAS.cz, řada zemí se naopak liberalizuje.
Zahrádky se probouzejí, připravujeme je na jarní osev a sadbu, a právě teď máme tu nejlepší příležitost osadit záhony, pařeniště a skleníky zeleninou, která je pro ajvar nezbytná.
Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) bude mít české předsednictví pět klíčových témat, včetně posilování energetické bezpečnosti nebo unijní obrany.
Tři bosenští bratři se celý dosavadní život řídili pravidly stanovenými islámským saláfismem a jejich přísným otcem Ibrahimem. Ten si ale musí odpykat trest za terorismus.
EU přislíbila státům ve svém jihovýchodním sousedství hospodářskou a další pomoc. Podle řady unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše by se však k rozšiřování měla postavit jednoznačněji.
Srbové v severním Kosovu čtvrtým dnem protestují proti rozhodnutí kosovských úřadů, které začaly vozidlům přijíždějícím ze Srbska měnit jejich registrační značky za kosovské.
Srbská pravoslavná církev má blízko k vládním politikům a mezi Černohorci panují obavy, že nový biskup bude prodlouženou rukou Srbů v osamostatněné Černé Hoře.
Přijetí Černé Hory a Srbska, které jsou v přístupových rozhovorech nejdál, ale i Albánie, Severní Makedonie, Kosova i Bosny a Hercegoviny by bylo pro Unii přínosné, stejně tak pro země Visegrádu.
Vláda premiéra Janeze Janši se stala terčem kritiky kvůli obavám o svobodu médií a stav justice v zemi. Slovinsko přitom nejspíš bude řešit i spory o porušování zásad právního státu v jiných zemích.
Slovinsko bude od začátku července předsedat Radě EU. Hlavní prioritou předsednictva bude také boj proti změnám klimatu a bezpečnost v okolí Evropské unie.
Během předsednictví EU v druhé polovině příštího roku by Česká republika ráda uspořádala summit se zeměmi západního Balkánu a summit mezi EU a USA, uvedl ministr zahraničí.