Balkán

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

V Makedonii se rozhořel etnický spor. Vadí používání albánštiny

Politická krize, která už dva roky ochromuje Makedonii, se mění v etnický spor. Do ulic vycházejí nacionalisté a protestují proti požadavkům Albánců, píše evropský server EurActiv. Přitom se zdálo, že tento problém se vyřešil už před šestnácti lety, kdy po sedmiměsíčním povstání tamních Albánců, při kterém zahynulo na sto lidí, byla podepsána mírová smlouva, která dala této menšině větší práva. Albánci tvoří asi čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel Makedonie. Po prosincových předčasných volbách se však národnostní otázka znovu vynořila.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Bosna 25 let od války: Mladí odcházejí a politici se zabývají minulostí

Budoucnost Bosny a Hercegoviny je v Evropské unii. Na tom se shoduje většina představitelů této etnicky rozdělené země, kterou před 25 lety zachvátil konflikt s téměř sto tisící oběťmi. Další existence společného státu je přesto nejistá. Tvrdí to hlavní bosenský analytik Srečko Latal a na nárůst nacionalismu i nefunkčnost stávajícího politického sytému upozorňuje i Evropská unie.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Kosovští Srbové se obávají voleb. Vášně rozdmýchávají Priština i Bělehrad, říkají

Vlak s provokativními nápisy „Kosovo je Srbsko“ nebo požár prostor organizace rusko-srbského přátelství. Podle Miodraga Marinkoviće rozdmýchávají letošní volby v Kosovu i Srbsku napětí na obou stranách hranice. Programový ředitel neziskové organizace Aktiv, která zastupuje Srby na severu Kosova, tvrdí, že jejich výsledkem bude nejspíš zhoršení vztahů, které se zlepšují jenom pomalu.

Putin chce zmařit evropskou integraci Balkánu. Potřebuje imperiální tahanice, píše Newsweek

| Newsweek |Zprávy ze světa

Ani dva a půl roku po ruské anexi ukrajinského Krymu není mnoha evropským i americkým politikům jasné, co vlastně Moskvu motivuje ke snaze zmařit evropskou integraci Balkánu. Podobnou záhadou se jim muselo zdát, když teď ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že přibrat do NATO další balkánské země není jen chyba, ale především provokace.

| ČTK |Zprávy ze světa

Trvale uzavřete hranice na balkánské migrační trase, žádá rakouský ministr

Hranice na takzvané balkánské migrační trase je nutné uzavřít natrvalo, pokud chce Evropská unie udržet pod kontrolou počet přicházejících běženců. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý deník Rheinische Post, to řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Nepřímo také kritizoval migrační politiku německé kancléřky Angely Merkelové.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Země západního Balkánu letos dostanou od EU 150 milionů eur na rozvojové projekty

Regionální spolupráce je nástrojem k evropské integraci a neměla by se podceňovat. Ministry zahraničí zemí západního Balkánu na to na schůzce v albánském Drači upozornil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek z ČSSD. Reprezentoval přitom české předsednictví Visegradské čtyřky. Západobalkánské země má k větší spolupráci přimět i financování společných projektů z peněz Evropské unie. Pro letošek je na ně připravených 150 milionů eur.

| ČRo |Zprávy ze světa

Sobotka: V4 bude v Praze mluvit i o případném ohrožení západního Balkánu

Řešení migrační krize dnes budou v Praze řešit země visegrádské čtyřky. Jednání se zúčastní také zástupci Makedonie a Bulharska, kterým chtějí středoevropské státy pomoct, pokud bude Řecko dál selhávat v ochraně vnějších hranic schengenského prostoru. Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD chce na summitu řešit také případné ohrožení zemí západního Balkánu.

V říjnu připlulo do Evropy stejně běženců jako za celý loňský rok

| ČTK, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Za říjen dorazilo přes Středozemní moře do Evropy přes 218 tisíc běženců. Oznámil to úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Zároveň upozornil, že to je zhruba stejné množství jako za celý loňský rok. Nejvíce z nich přistálo u řeckých břehů. Většina migrantů pokračuje po takzvané balkánské trase přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko dál do Rakouska a Německa.

|Ondřej Houska, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Vybraní lídři evropských zemí jednají v Bruselu o tom, jak zvládnout proud uprchlíků

Představitelé deseti evropských zemí projednávají na summitu v Bruselu migrační krizi. Na mimořádnou schůzku pozval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker státy, přes které vede balkánská migrační trasa. Podle návrhu závěrů summitu, který má Český rozhlas k dispozici, se země dohodnou na opatřeních, jež pomohou proud uprchlíků omezit.

|Jan Prokeš, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Nápor běženců mířících do EU tzv. balkánskou cestou zesílil

Řecko otevřelo nové centrum pro migranty z Asie a Afriky na ostrově Kos, kde jim dočasné ubytování poskytne velký trajekt. Přednostně přijímá lidi z válkou sužované Sýrie. Maďarsko mezitím dokončuje první, 70 kilometrů dlouhý úsek plotu na hranici se Srbskem. Bariéra má za cíl zastavit sílící proud běženců, kteří se právě přes Řecko a Balkán snaží proniknout dál do Evropské unie.