Balvín

|Michaela Vetešková, Matěj Skalický |Divadlo

Národní divadlo vstoupilo do nové sezony. Zlomte vaz, popřál Rusnok

Vůbec poprvé v novodobých dějinách českého divadla zahajují sezonu první české scény desítky politiků včetně premiéra. Může za to krok ministra kultury Jiřího Balvína, který nového ředitele Národního divadla Jana Buriana po dni v čele scény odvolal a pak zase dosadil. Do funkce dnes Buriana uvedl předseda vlády v demisi Jiří Rusnok.

|Eva Rajlichová |Zprávy z domova

Ministr Balvín se sejde se šéfem ND Burianem kvůli jeho budoucnosti v čele první scény

Ředitel Národního divadla Jan Burian bude dnes opět jednat s ministrem kultury Jiřím Balvínem. Řešit budou další osud první scény, která je ve složité situaci. Na konci minulého týdne byl Burian nejdříve odvolán a po přímluvě premiéra Jiřího Rusnoka znovu uveden do funkce. Na odvolání ředitele reagovali někteří lidé z vedení divadla i část hereckého souboru podáním výpovědí, po znovujmenování Buriana už je zpět nevzali.

|Michaela Vetešková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Vedení Národního divadla chce, aby Rusnok odvolal ministra kultury Balvína

Umělečtí šéfové baletu a činohry Národního divadla Petr Zuska a Michal Dočekal požádali premiéra Jiřího Rusnoka, aby okamžitě odvolal ministra kultury Jiřího Balvína. Ten podle nich svým ukvapeným rozhodnutím odvolat Jana Buriana z funkce ředitele první české scény a potom jeho zpětným jmenováním uvedl Národní divadlo do složité situace. Chtějí, aby resort kultury vedla silná a zkušená osobnost.

| Český rozhlas, Michaela Vetešková, Veronika Neprašová, Tea Turková, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Rusnok nařídil Balvínovi, aby vrátil odvolaného šéfa Národního divadla zpět do funkce

Premiér Jiří Rusnok dnes ráno nařídil ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi, aby vrátil do funkce ředitele Národního divadla Jana Buriana. Balvín Buriana odvolal včera, což vyvolalo vlnu nesouhlasných reakcí od politiků i odborníků. Řada herců první scény kvůli tomu dokonce oznámila svůj odchod z divadla. Balvín řekl, že Buriana vrátí do funkce dnes odpoledne.

|Michaela Vetešková, kko |Zprávy z domova

Herci na protest opouštějí Národní divadlo. Balvín si za odvoláním ředitele stojí

Výpověď v Národním divadle podává čím dál víc herců, mezi jinými Miroslav Donutil, David Prachař či Richard Krajčo. Reagují tak na nečekané odvolání ředitele první české scény Jana Buriana. Ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi vadilo, že neprošel řádným výběrovým řízením. Divadlo teď vede prozatímní ředitel Václav Pelouch.

|Michaela Vetešková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Ministr Balvín nebude bránit demolici domu na Václavském náměstí ani Hotelu Praha

Pár hodin po nástupu do své nové funkce má už ministr kultury Jiří Balvín jasno. Nebude bránit demolici historického domu na pražském Václavském náměstí, a ani nebude zasahovat do plánovaného bourání bývalého Hotelu Praha v pražských Dejvicích. Jiří Balvín to uvedl v exkluzivním rozhovoru s redaktorkou Českého rozhlasu Michaelou Veteškovou.