Bangkok

| dp |Zprávy ze světa

Nespolehlivé algoritmy: Facebook šířil falešné zprávy o explozi v Bangkoku

V případě přírodní katastrofy, teroristického útoku nebo jiného nebezpečí Facebook nabízí svým uživatelům, aby na sociální síti ostatním dali vědět, že jsou v bezpečí. Funkci „safety check“ sociální síť aktivovala také 26. prosince v Bangkoku, kde nedaleko vládní budovy protestující muž házel ze střechy domu petardy. Aktivací ale zároveň vznikl zmatek – pod funkcí se totiž navíc objevily zprávy o závažné explozi v Bangkoku, ke které však nedošlo, píše britský deník The Guardian.

| ČTK, Ondřej Bouda, Kateřina Prachařová |Zprávy ze světa

Násilí v Bangkoku se stupňuje, při protivládních protestech zemřeli tři lidé

Tři mrtvé, desítky raněných a asi 100 zadržených hlásí Thajsko po policejním zásahu proti demonstrantům, kteří okupují vládní budovy. Protesty v Bangkoku začaly už v listopadu. Dosud ale byly poklidné a nenásilné. Thajská protikorupční policie dnes oznámila, že podá trestní oznámení na premiérku Jinglak Šinavatru, proti které jsou demonstrace zaměřené. Důvodem obvinění jsou nejasnosti ve vládním programu obchodu s rýží. Premiérka by se obviněním měla postavit 27. února.

V Bangkoku a okolí platí výjimečný stav, opozice chce v protestech pokračovat

|Ondřej Himmer, Kateřina Procházková, Simona Bartošová, Tea Veseláková |Zprávy ze světa

V desetimilionovém thajském Bangkoku platí prvním dnem celkem 60denní výjimečný stav. Kabinet tak chce zabránit šíření protivládních demonstrací, které trvají už dva měsíce. V případě potřeby může zakázat vycházení nebo část města uzavřít. Opozice s vyhlášením výjimečného stavu nesouhlasí a tvrdí, že bude v protestech pokračovat.

|Milan Slezák, Jan Prokeš, kap |Zprávy ze světa

Thajská vláda vyhlašuje výjimečný stav pro Bangkok a jeho okolí

Thajská vláda od zítřka vyhlásila 60denní výjimečný stav v Bangkoku a přilehlých provinciích. Chce tak zabránit protestnímu hnutí, které už teď blokuje části hlavního města, aby se dál šířilo. Demonstranti a opozice v Thajsku žádají odstoupení premiérky Jinglak Šinavatrové, ta to ale odmítá a vyhlásila předčasné volby na 2. února.

|Kateřina Procházková |Zprávy ze světa

Bangkok už třetí den blokují demonstranti. Město je neprůjezdné, výrazně ubývá i turistů

Blokáda thajského hlavního města Bangkoku pokračuje už třetí den. Demonstranti včera obsadili několik ministerstev a plánují se dostat i do budovy thajské burzy. Centrum města je od pondělí zcela neprůjezdné. Uzavřeny jsou některé firmy a školy. V Bangkoku kvůli komplikované dopravní situaci už také výrazně ubylo turistů.