Loď pojmenovanou MV Ganga Vilas vyprovodil v pátek na cestu i indický premiér Naréndra Módí. Turisté na luxusně vybaveném plavidle urazí během 51 dní více než 3200 kilometrů
„Píšu ti tento dopis nejen proto, že vím, že jsi vězněný nespravedlivě, ale také proto, aby až ti budou tvrdit, že na tobě nikomu nezáleží, tak věř, že záleží,“ stojí ve spotu Maratonu psaní dopisů.
V důsledku změn klimatu nás čekají změny. „Bude se muset změnit struktura měst, budovy, které ve městech máme,“ říká Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.
Jižní Čína čelí nejsilnějším dešťům za posledních šedesát let. Monzun přišel do Asie o několik týdnů dřív, než je běžné. Ještě horší je momentálně situace v Bangladéši, kde už zemřely desítky lidí.
V areálu, kde požár vypuknul, se nachází asi 5000 kontejnerů. Objevily se také exploze. Pravděpodobně je způsobily uskladněné chemikálie. Výbuchy otřásly budovami vzdálenými několik kilometrů.
„Situace uprchlíků v uprchlickém táboře v Bangladéši anebo později probíhající válka v Jemenu, to je přímý odraz toho, co dneska vidíme ve zpravodajství,“ ohlíží se.
„Setkáváme se i s dívkami provdanými kolem 12. roku. Máme mnoho pacientek, které mají kvůli brzkému těhotenství problémy, protože na to jejich tělo není připravené,“ říká z Bangladéše Tereza Sacha.
Polský reportér Marek Rabij se v roce 2013 vydal do Dháky, kde se zřítila osmiposchoďová textilní továrna a ve svých troskách pohřbila více než tisíc lidí. Své zkušenosti popsal v knize Život na míru.
Vyšší hladina moře zasáhne zejména na asijské země - Čínu, Indii, Indonésii a Vietnam, které zároveň v posledních letech staví nejvíce uhelných elektráren, píše se ve studii.
V Bangladéši jsou lodní nehody časté a ročně při nich umírají desítky až stovky lidí. Kapitáni často nerespektují bezpečnostní pravidla a lodě bývají obvykle přetěžovány.
V hlavním městě Bangladéše hoří od čtvrtečních 17.00 místního času potravinářský podnik. Hasičům se jej dosud nepodařilo uhasit. O život při požáru přišlo zatím 52 lidí, další se pohřešují.
Ve druhé vlně má být na ostrov přesunuto na 1500 lidí. Na ostrov, který se nachází v Bengálském zálivu, dorazilo na začátku prosince v rámci první vlny přes 1600 uprchlíků.
Ostrov Thengar Čár vznikl před dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný.
Podle policie nemocnice vydala více než 10 tisíc osvědčení o provedeném koronavirovém testu. Zhruba 60 procent z nich bylo falešných, i když za ně pacienti zaplatili.
V Bangladéši je nejméně milion lidí bez elektřiny. Pod vodou jsou stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda prolomila desítku ochranných hrází.
Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek.
V Česku jsou během krize spojené s koronavirem zakázány veškeré sňatky. Nepříjemná situace, ve které je momentálně bezpočet párů, znamená pro Antonína Vacka a jeho družku nekonečné obíhání úřadů.
Dillí prožilo zatím vůbec nejchladnější den roku. Teploměr ukázal 1,7 stupně Celsia. Byla to podle deníku Times of India nejnižší teplota od roku 1992.
Nepokoje a protesty jsou také v sousedním Západním Bengálsku a pak v menších státech na samém severovýchodu Indie, ale ve státě Ásámu jsou nejsilnější.
Nynějšímu rozhodnutí předcházelo usnesení indického parlamentu v lednu. Schválil zákon umožňující udělení občanství nemuslimům, kteří údajně čelí pronásledování v některé ze sousedních zemí.
Po zásazích armády v srpnu roku 2017 v Arakanském státě na západě Barmy, kde většina Rohingů žila, uteklo před násilnostmi do sousedního Bangladéše na 740 tisíc příslušníků této menšiny.