Kanada 6:1 Česko

Barnevernet

Norsko bude další odebrané děti posílat do Česka, vznikne tam nový úřad

| ČRo |Zprávy ze světa

Postupy norské sociální služby Barnevernet se brzy zásadně změní. V zemi vznikne nový úřad, který bude o vyšetřování každé rodiny od počátku lépe informovat a v případě odebrání může poslat děti do Česka. Na už odebrané děti se však novinka nevztahuje. Úřad by měl vzniknout 1. července. Změna souvisí s tím, že Norsko minulý týden podepsalo Haagskou úmluvu o právech dítěte.

|Veronika Malá, ČRo |Zprávy z domova

Vláda by měla přitvrdit při jednáních s norským úřadem Barnevernet, řekl Zeman

Vláda by podle prezidenta Miloše Zemana měla přitvrdit při jednáních s norskou sociální službou Barnevernet. Zeman to řekl v rozhovoru pro Blesk.cz. Kabinet se podle něj může účastnit řízení u Evropského soudu pro lidská práva nebo může protestovat u agentur OSN. Další možností je podle Zemana i odvolání českého velvyslance v Norsku ke konzultacím. Takové kroky ale podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD případy odebírání dětí tamní sociální službou nevyřeší.

| ČTK |Zprávy z domova

Matka dětí odebraných v Norsku se letos ještě dvakrát setká s mladším synem

Eva Michaláková, které norské úřady odebraly děti, se letos bude moci ještě dvakrát setkat se svým mladším synem. Setkání se starším jí sociální služba neumožní. ČTK to dnes sdělil Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových, podle něhož plán schůzek vyplývá z dopisu, který prostřednictvím rodiny dostali její právníci v Norsku i Česku.