Barták

Barták v textech na iROZHLASU

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Vězení lékaře Bartáka napraví jen stěží. Po propuštění se může mstít, varují psychiatři

Polepší se jen těžko, spíše naopak. A nepomůže ani vězení. Duševně nemocný ale není, trpí poruchou osobnosti. Podle odborníků věznění Jaroslava Bartáka spíše než jeho nápravu znamená ochranu společnosti. Lékař odsouzený za trýznění asistentek a prozatím nepravomocně potrestaný za vydírání a přípravu vražd se podle nich napraví jen stěží. Po návratu na svobodu se navíc může mstít.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Z vězení vyhrožoval exmanželce smrtí. Policie však lékaře Bartáka stíhat nemůže

Dvanáctiletý trest za terorizování asistentek lékaře Jaroslava Bartáka neodradil. Jak zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, telefonicky, dopisy i osobně měl vyhrožovat bývalé manželce. Vyplývá to z rozsudku, jenž kdysi vlivného lékaře v červnu nepravomocně potrestal dalšími 15 lety za plánování vražd a vydírání několika dalších lidí. Z vydírání exmanželky se nicméně lékař před soudem zpovídat nebude. Nejdříve na něj sice podala trestní oznámení, posléze ale otočila a souhlas ke stíhání exmanžela stáhla.

|Ivana Bernáthová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Soud s lékařem Bartákem byl odročen na leden, znalci musí dopracovat další posudky

Liberecký soud dnes odročil případ lékaře Jaroslava Bartáka na konec ledna příštího roku. Na žádost obhajoby budou znalci zpracovávat nové posudky. Barták, který je ve vězení za sexuální obtěžování asistentek, podle žaloby plánoval ve své cele vraždy tří lidí a také vydírání dalších. Trestní senát v Liberci Bartáka už loni odsoudil do vězení na 18 let, vrchní soud ale případ vrátil k doplnění důkazů.

|Ivana Bernáthová |Regiony

Barták si stěžoval na bolesti hlavy, soud jeho kauzu odročil na listopad

Kvůli zdravotním potížím obžalovaného lékaře Jaroslava Bartáka dnes liberecký soud odročil projednávání žaloby z přípravy tří vražd a vydírání. Soud stihl přečíst jen listinné důkazy o chování obžalovaného a klíčového svědka, spoluvězně. Pak si začal Jaroslav Barták stěžovat na silné bolesti hlavy, které mu znemožňují, jak soudu řekl, absolvovat celé soudní jednání.

Odvolací soud zrušil trest 18 let vězení lékaři Bartákovi

| ČRo |Zprávy z domova

Odvolací soud zrušil trest 18 let vězení za vraždy, které údajně z věznice plánoval odsouzený lékař Jaroslav Barták. Podle informací ČRo prvoinstanční soud neprovedl všechny důkazy, a tak odvolací senát případ vrátil Krajskému soudu v Liberci k novému projednání. Rozsudek v neveřejném jednání padl minulý čtvrtek, potvrdil bez dalších podrobností mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

| ČTK, kov, Antonín Viktora |Zprávy z domova

Soud definitivně osvobodil exministra Bartáka v kauze tatrovek

Pražský vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby bývalého ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu aut Tatra pro armádu. Potvrdil tak rozsudek městského soudu z letošního května. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud Bartákovi částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí

|Vladimír Kroc, Jaroslav Beránek, Zuzana Plíšková, msk |Zprávy z domova

Supervyzbrojená eskorta a mimořádná bezpečnostní opatření doprovázely dnešní jednání Nejvyššího soudu v Brně. Lékař Jaroslav Barták u něj částečně uspěl, když soud zrušil rozsudek za sexuální násilí. Některé dílčí skutky, původně kvalifikované jako sexuální nátlak, pokus o znásilnění a nebezpečné vyhrožování, znovu projedná Městský soud v Praze.

| Český rozhlas, kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

U soudu s Bartákem by měl promluvit šéf zbrojovky Praga Export

Městký soud v Praze se dnes opět vrací k výslechu svědků v kauze údajné korupce kolem armádních Tatrovek, v níž je obžalovaný někdejší ministr obrany Martin Barták. Po přímých aktérech schůzky, na níž si měl Barták údajně říci o zhruba osmdesátimilionový úplatek, budou vypovídat další lidé, kterých se kauza nějak týká. Dnes by to měl být šéf zbrojovky Praga Export Petr Ptáček. Do čtvrtka by měl vypovídat i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Bývalí policisté zpochybnili trestní řízení proti Bartákovi v kauze Tatra

|Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Bývalí elitní detektivové dnes u soudu zpochybnili trestní řízení proti exministrovi Martinu Bartákovi v korupční kauze nákupu armádních tatrovek. O úplatek si prý měla říct Tatra, a ne Barták. Státního zástupce Dušana Táborského navíc obvinili ze zaujatosti. Ten to považuje jen za další pokus obhajoby o diskreditaci trestního řízení.

| ČTK, Ondřej Himmer, Evelyna Kulíšková, kap |Zprávy z domova

Klíčový svědek vypověděl, že si exministr obrany Barták řekl o úplatek

Proti bývalému ministru obrany Martinu Bartákovi a zbrojaři Michalu Smržovi dnes vypovídají v korupční kauze kolem nákupu armádních tatrovek dva klíčoví svědci ze Spojených států. Barták, tehdy jako první náměstek ministryně obrany, podle obžaloby žádal od manažerů Tatry úplatek 80 milionů korun. Za to prý slíbil, že firma vyhraje armádní tendr na dodávku vozů.

| kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Nabídka pomoci, která měla něco stát, popsal žádost o úplatek bývalý šéf Tatry

V kauze údajné korupce kolem nákupu tater pro českou armádu dnes u městského soudu v Praze vypovídal bývalý šéf Tatry Kopřivnice Ronald Adams. Ten popsal, že mu majitel zbrojařské firmy Michal Smrž nabízel za úplatek pomoc při armádní zakázce. Kromě Smrže je v kauze obžalovaný i bývalý ministr obrany Martin Barták. Oba už dříve obvinění odmítli.