OPCW v pátek uvedla, že téměř dvouleté vyšetřování zjistilo, že nejméně jeden syrský vojenský vrtulník v dubnu 2018 shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem.
Město, které dlouho bylo poslední baštou povstalců v oblasti u Damašku, bylo terčem bombardování syrské armády bojující na straně režimu Bašára Asada. Asad nicméně použití chemických zbraní popíral.
Syřané znovu demonstrují proti režimu Bašára Asada. V jihosyrském městě Suwejda se vzbouřilo několik stovek lidí proti rychle se zhoršující ekonomické situaci.
Stoupenec Asadova režimu je odpovědný za mučení a omezování osobní svobody během války v Sýrii. Německý soud ho loni odsoudil za zločiny proti lidskosti na čtyři a půl roku.
Válka, která do okolních zemí i do Evropy vyhnala miliony lidí, stále není u konce. Přestože poslední velká ofenziva proběhla před dvěma lety, řešení konfliktu není na dohled.
Muž, který usedl na lavici obžalovaných, byl šéfem výslechů ve vězení tajné služby v Damašku. Osmapadesátiletý odsouzenec je údajně odpovědný za mučení nejméně 4000 lidí. Nejméně 30 vězňů zemřelo.
Interpol opatření zavedl jako součást protisyrských sankcí vyhlášených kvůli tvrdému postupu vlády syrského prezidenta Bašára Asada proti oponentům, kteří zahájili protivládní protesty roku 2011.
Záchrana Sýrie se stala hlavním projektem protizápadní osy, která sahá od Moskvy a Teheránu až po Peking. Právě i Čína se teď jasně postavila za syrského prezidenta Bašára Asada.
Syrská státní agentura SANA předtím informovala, že syrská protivzdušná obrana zachytila izraelský útok u Damašku. SANA stejně jako Syrská organizace pro lidská práva útok připisuje Izraeli.
Výsledek syrských prezidentských voleb nepřekvapil snad vůbec nikoho. Bašár Asad povede zemi dalších sedm let. Klan Asadů stojí v jejím čele už půl století.
Podle generální tajemnice dánské rady pro uprchlíky Charlotte Slenteové je ale nepřijatelné považovat Damašek nebo jakékoli oblasti v Sýrii za bezpečné. Absence bojů prý nic neznamená.
Podle tureckého ministerstva obrany byly rakety odpáleny z vojenské základny v provincii Halab (Aleppo), kterou kontroluje vláda syrského prezidenta Bašára Asada.
„Dá se říct, že velká část Syřanů by bez pomoci ze zahraničí nepřežila. Příležitostí na pracovním trhu, který je zdevastovaný válkou, je naprosté minimum,“ říká pro iROZHLAS.cz humanitární pracovník.
Desetitisíce manželek a dětí džihádistů žije v táborech. Podle odhadů OSN je jich jen v Al-Húlu skoro 65 tisíc, včetně 28 tisíc Syřanek, 30 tisíc Iráčanek a 10 tisíc dalších cizinek.
Do Sýrie kromě vojáků putují i obrněná vozidla a radary, Washington také plánuje posílit letecké hlídky. Spojené státy tak reagují na střety s ruskými jednotkami.
Rostoucí ceny a ztráta zaměstnání přivedly řadu Libanonců do zoufalé situace, která je mnohdy nutí k zoufalým činům. Takzvaných „zločinů z hladu“ přibývá. Kritická je ale situace i v sousední Sýrii.
Poukaz na to, že veto ve skutečnosti odsuzovalo uprchlé Syřany, ženy, děti, včetně kojenců, k pomalé smrti hladem, žízní, vysílením, případně na různé nemoci a obtížně léčitelná zranění, nedojímal.
Podle ministra zahraničí USA Mikea Pompea budou podobné kroky následovat v dalších týdnech a měsících. Sankce jsou začátkem nátlakové kampaně na syrský režim a na prezidenta Asada.
Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.
„Bezpochyby má naše jednání o Idlibu velký význam, protože v regionu je napjatá situace. Celý svět sleduje naše jednání. Spoléhám na to, že kroky, které přijmeme, uklidní situaci,“ řekl Erdogan.
Izrael běžně údery v Sýrii nekomentuje. Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 podnikl v zemi mnoho útoků proti silám režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
„V rámci operace Jarní štít, která úspěšně pokračuje, byl sestřelen letoun L-39 patřící k režimu,“ uvedlo turecké ministerstvo obrany. Syrská agentura potvrdila, že Ankara cílila na syrský letoun.
Ankara vyslala do severozápadní Sýrie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada.