Bývalý ředitel inspekce Erik Geuss podal v říjnu loňského roku žádost o odvolání z funkce k 7. prosinci. Avizoval, že odstoupí kvůli politickým tlakům, které cítil po otravě řeky Bečvy v září 2020.
V kauze Bečva ze září 2020 vypovídají první svědci. Obhájce obžalované firmy Energoaqua požaduje i předvolání bývalého premiéra Andreje Babiše a exministra životního prostředí Richarda Brabce.
Mohou být obžalovaná firma Eenergoaqua a její ředitel skutečnými viníky? Má soud k dispozici důkazy umožňující spravedlivý rozsudek? Odpovídá vsetínský zastupitel Michal Berg.
Ani po více než dvou letech není jasné, kdo zavinil ekologickou havárii na řece Bečvě, při které uhynulo přes čtyřicet tun ryb. Spěje vyšetřování k odhalení viníka, nebo spíše směřuje do ztracena?
Soud své rozhodnutí zveřejnil na portálu eJustice ve čtvrtek s tím, že rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání.
Ekolog Jan Husák se pokouší o objasnění havárie na řece Bečvě už dva roky. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily jedy, stále ale neexistuje přímý důkaz, odkud do řeky přitekly.
Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.
Podobnost s Bečvou stran nejistoty, zatuchlosti a vsouvání odpovědnosti do bot druhým je tu stejná s tím rozdílem, že tady dostala mezinárodní rozměr, píše v komentáři Ivan Štern.
Geuss své rozhodnutí opustit post ředitele inspekce oznámil přímo v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle něj prý bude z tohoto kroku spousta lidí nadšeno.
„Věc se teď přesune ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci, který o mé stížnosti rozhodne,“ uvedl Sachr. Rozhodnutí by podle něj mohlo trvat déle. „Za 14 dní to asi nebude,“ řekl Sachr.
Koncem letošního března obžaloval státní zástupce Jiří Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Dozorující státní zástupce serveru potvrdil, že obžalobu v případu podal v úterý dopoledne. „Byly obžalovány jedna fyzická a jedna právnická osoba,“ uvedl pro Seznam Zprávy žalobce.
Kvůli postupu žalobcům nařídil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž před několika dny takzvanou dohledovou prověrku, jak popsal server iROZHLAS.cz. Její výsledky by měly být v květnu.
„Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu,“ řekl mluvčí.
Havárie postihla Bečvu 20. září 2020 v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
Kvalitu vody v řece Bečvě začne hlídat monitorovací stanice. První takové zařízení v Česku, které bude sledovat kvalitu vody nepřetržitě, už stojí na břehu řeky.
Látky se podle nich vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se nedají vychytat v čističce odpadních vod. Jejich původ je ale nejasný.
Podle expertizy, o kterou se opírá společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka, nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky.
Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně.
Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě surovin pro výrobu plastů. „Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ,“ uvedla Arnika.
Úřad zahájil kontroly ve firmách koncem loňského roku v souvislosti s loňskou otravou Bečvy, úniků látek do Bečvy však bylo loni více. Kontroly skončily letos.
V tisku se v pondělí dočtete, že podle nových znaleckých posudků můžou za otravu Bečvy jedy uniklé z rožnovské čističky Energoaqua. Píšou o tom Hospodářské noviny.