beduín

beduín v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Mladí egyptští beduíni mluví několika cizími jazyky a místo chovu koz je živí turizmus

Mezi egyptskými letovisky Hurgháda a Marsá Alam leží jediné historické městečko na pobřeží Rudého moře. Jmenuje se al-Kusajr. A zatímco třeba do Hurghády se lidé stěhují za prací v turizmu z celého Egypta, v malém al-Kusjaru žijí převážně starousedlíci. Jejich beduínští rodiče a prarodiče často ještě pásli v okolní poušti kozy. Mnozí z dnešní generace ale mluví několika světovými jazyky a mají stálé zaměstnání v okolních hotelech.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Protiraketový deštník nechrání všechny Izraelce stejnou měrou, stěžují si beduíni

Špičková technologie umožnila izraelské armádě vybudovat účinný protiraketový štít. Za posledních šest týdnů vypálil Hamás na izraelská města tisíce raket. A ty zabily tři lidi. Jedním z nich byl zemědělský dělník při práci na poli, další raketa pak usmrtila izraelského beduína ve vesnici v poušti Negev. Na rozdíl od jiných měst a obcí v Izraeli totiž protiraketový štít beduínské obce nechrání.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Zákon o nuceném přesídlení beduínů neprošel, Izrael hledá měkčí řešení

Izraelský parlament zastavil debatu o přesídlení beduínů v Negevské poušti. Takzvaný Prawerův plán počítal s rozvojem jižního Izraele, židovským osídlením a usazením desítek tisíc tamních beduínů. Jejich tradiční vesnice měla nahradit nová výstavba na jiných místech. Beduínské protesty proti tomuto plánu rozháněla před dvěma týdny policie.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Sinaj už není tak bezpečné místo jako třeba před dvěma lety

Ministerstvo zahraničí varovalo české turisty před cestami do Egypta a zmínilo v této souvislosti i přímořská letoviska na Sinajském poloostrově. Postup české diplomacie vyvolal pobouření cestovních kanceláří. Ty argumentovaly tím, že situace v Egyptě není zdaleka tak černá, jak ji líčí ministerstvo. Místní beduíni ale na Sinajském poloostrově v uplynulých měsících už několikrát unesli cizince. I když byli nakonec všichni bez újmy propuštěni, odborníci upozorňují, že Sinaj už zdaleka není tak bezpečné místo jako třeba před dvěma lety.

|Břetislav Tureček, pir, David Šťáhlavský, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Český voják vězněný beduíny na Sinaji prý v nebezpečí není

Několik set příslušníků mezinárodních mírových sil v Egyptě je už několik dní v obklíčení ozbrojených beduínů. Na blokované základně na severu Sinajského poloostrova je také jeden český důstojník. Podle Generálního štábu Armády ČR však není v ohrožení života. Beduíni ale varovali, že své akce proti zahraničním vojákům vystupňují.

|Marika Táborská, Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Jak se žije beduínským Arabům v Izraeli

Beduíny si většinou představujeme jako romantické kočovníky křižující na velbloudech pouští v zapadajícím slunci. Realita ale bývá o dost syrovější - a to i v tak bohaté zemi, jako je Izrael. Tamní arabští obyvatelé pouště jsou patrně na nejspodnějším žebříčku společenské hierarchie. Jak zjistil zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, tato odvrácená strana má někdy i hodně ponuré podoby.