Bělobrádek

Sobotka převzal protibabišovskou rétoriku, reaguje Babiš. On ani Bělobrádek ministry měnit nebudou

| ČTK |Zprávy z domova

Předsedové hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o změnách ministrů svých stran neuvažují. Řekli to po oznámení premiéra a šéfa třetí koaliční strany ČSSD Bohuslava Sobotky, který v pátek v dopisu členům strany avizoval, že by do měsíce mohl vládní tým obměnit. Udělat to chce na základě schůzek, které s ministry absolvuje v příštích dnech.

| ČTK |Zprávy z domova

Bělobrádek navrhne odvolání Sykové z funkce místopředsedkyně vládní vědecké rady

Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL připraví na příští jednání vlády návrh na odvolání Evy Sykové z funkce první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Syková na členství v radě tento týden rezignovala kvůli kauze s kmenovými buňkami. Uvolněné místo bude doplněno ze stávajících členů rady, aby v ní fungovali oba místopředsedové rady. Kdo by to měl být, se zatím neví. Rada se tím bude zabývat na příštím jednání ještě před prázdninami.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Premiér Sobotka neodvolá ministra obrany Stropnického. Chyboval, ale prý ne vážně

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD nenavrhne odvolání ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO. Řekl to po schůzce předsedů tří vládních stran ve sněmovně. Setrvání Stropnického ve funkci zpochybnil lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek kvůli tomu, že ministr obrany připustil spojitost případu unesených Čechů a propuštěného Libanonce Alího Fajáda.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Stropnický by měl kvůli slovům k případu Fajád zvážit rezignaci, míní Bělobrádek

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl zvážit rezignaci na funkci ministra. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus to uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Důvodem je případ unesených Čechů v Libanonu. Stropnický nedávno připustil, že podmínkou propuštění pětice mužů bylo, aby Česko nevydalo v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do USA. Podle Bělobrádka by se k takovým informacím neměli politici vůbec vyjadřovat. Stropnický nechtěl Bělobrádkova slova blíže komentovat.

| ČRo, David Černý |Zprávy z domova

Sobotku 'vyděsila' slova předsedy ODS. Podle Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná

Premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD podle jeho slov vyděsil projev znovuzvoleného šéfa ODS Petr Fialy. Ten ve svém nominačním projevu zkritizoval současnou vládu a řekl, že je pravicová strana opět připravená vládnout. ODS podle Sobotky vůbec nepochopila, jak její vláda České republice ublížila. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). Naopak podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná.

KDU-ČSL kritizuje hnutí ANO. Babiš prý porušuje pravidla ve sněmovně

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Koaliční rada řeší spor mezi hnutím ANO a KDU-ČSL. Na pondělní schůzku rady šli zástupci hnutí ANO s úmyslem vyjasnit si, jak si mají vykládat nedělní slova vicepremiéra za KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Podle něj politici z hnutí ANO porušují demokratické principy. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před zasedáním koaliční rady zase prohlásil, že Jan Bartošek z KDU-ČSL a Ladislav Šincl z ČSSD byli ovlivnění hazardní lobby.

| ČRo |Zprávy z domova

Bělobrádek: Výroky Babiše k migraci jsou nekompetentní a populistické

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek zkritizoval včerejší výrok ministra financí Andreje Babiše (ANO) k řešení uprchlické krize. Babiš v úterý mluvil o nutnosti okamžitě uzavřít vnější hranice schengenského prostoru a zabránit tak přílivu uprchlíků. A pomoci by v tom podle něj mohlo i NATO. Podle Bělobrádka je to názor populistický.

|Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Bělobrádek uctil památku obětí odsunu, čelí za to kritice KSČM

Rozporuplné reakce vyvolal na české politické scéně vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Během návštěvy Bavorska, kam jel kvůli prohloubení spolupráce mezi Českem a Bavorskem v oblasti vědy, také uctil památku obětí poválečného odsunu Němců z Československa. Za to ho ostře kritizuje především opoziční KSČM, podle které jde o výsměch obětem druhé světové války. Bělobrádek kritiku odmítá.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Ukrajina žádá západní země o pomoc. EU chce další reformy

Ukrajina požádala západní země o nový „Marshallův plán". Zemi by měl pomoci vypořádat se s výzvami, které před ní staví katastrofální stav hospodářství, ruská anexe Krymu a Ruskem podporovaný konflikt v Donbasu. Ukrajinští politici proto na mezinárodní konferenci na podporu Ukrajiny v Kyjevě seznámili západní protějšky a instituce s dosavadními výsledky reforem a načrtli plán do budoucna.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Sobotkova vláda má za sebou první rok, premiér je s prací spokojený

Je to přesně rok, co prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě kabinet Bohuslava Sobotky. Voliči poslali do Strakovy akademie zástupce tří poněkud nesourodých stran - levicové ČSSD, nového hnutí ANO a na rodinu a tradiční hodnoty orientované KDU-ČSL. Za tu dobu se ve vládě vyměnili dva ministři a kabinet ustál i několik sporů mezi jeho členy. Start ale neměl před rokem jednoduchý.

|Lenka Jansová, Martina Spěváčková, krw, David Bernardy |Zprávy z domova

Bohuslav Sobotka bude předsedovi lidovců vyjasňovat situaci v ČSSD. Schází se i ANO

Politici budou řešit, jak povedou další povolební vyjednávání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by se měl dnes sejít s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Vysvětlovat mu má situaci uvnitř sociální demokracie. Zasedne i nově zvolené hnutí ANO 2011, které si má rozdělit funkce v poslaneckém klubu.