Volha Harbunová, spolupracovnice běloruské exilové lídryně Svjatlany Cichanouské, navštívila Česko. Pro iROZHLAS.cz popsala, jakým problémům čelí běloruské ženy nebo jak se v zemi žije LGBTQ+ lidem.
„Můžeme být na co hrdí, a to jeden na druhého,“ uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěli na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.
Eduard Babaryka byl zadržen v červnu roku 2020 společně se svým otcem Viktarem, který kandidoval ve volbách proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.
Podle běloruské opozice je jasné, že si Rusko za Lukašenka v případě jeho smrti dosadí na jeho místo svou loutku. Běloruská prezidentská kancelář o zdravotním stavu hlavy státu neinformuje.
O politiku se do voleb v létě 2020 běloruské studentky Máša a Světlana nezajímaly, nakonec ale skončily v Lukašenkově vězení a dva roky šily uniformy pro vojáky a policisty.
„Nedovolíme, aby Rusové volně využívali naše území k válce s Ukrajinou. A chceme je donutit k odchodu,“ řekl v rozhovoru s AP Anton, vysloužilý běloruský voják, jenž se připojil k sabotérům.
„V tomto bytě jsme se Sjarhejem a našimi děti prožili mnoho dobrých a radostných dnů. I když se nás snaží zbavit rodiny, lásky a vzpomínek, tak jim to nevyjde,“ komentovala dražbu Cichanouská.
Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka.
Pekarová Adamová iniciovala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů Národního shromáždění Běloruska. Podepsaly se pod něj i šéfky zákonodárných sborů Belgie, Kypru, Litvy, Polska a Slovinska.
Za jeden z úspěchů českého předsednictví v Radě EU ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje konec turistických víz pro Rusy. Zároveň se chystá další omezení: Magnitského zákon.
Lukašenkův režim odsoudil dalších deset aktivistů. Mezi nimi je i obránkyně lidských práv Rabkovová, kterou poslal soud v Minsku na patnáct let do vězení.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Bělorusko-ruská aliance byla vždy velmi pevná. Hlavně kvůli vztahu autoritářských vůdců obou zemí. Bělorusko se přesto dodnes nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu. To se Putin nyní pokouší změnit.
Nejvyšší soud v Bělorusku dnes potvrdil trest 18 let vězení pro manžela opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské za údajnou organizaci hromadných nepokojů po prezidentských volbách v roce 2020.
Při setkání předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) kromě vyjádření podpory také předal vůdkyni běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské dopis pro jejího manžela, který byl odsouzen k 18 letům vězení.
„Naše země je okupovaná, vládne diktátor, kterého jsme ve volbách odmítli,“ vysvětluje motivaci Bělorusů bojovat po boku Ukrajinců. Jakimovič pro ně shání vše: od helem po náhradní ponožky.
Vadim vlastnil restaurace v centru Minsku, Sergej se živil jako novinář. Oba Bělorusové od konce února po boku Ukrajinců usilují o lepší budoucnost i pro svou zemi. Server iROZHLAS.cz s nimi mluvil.
Podle listu The New York Times byl přeběhlík kontrolorem letecké dopravy na minském letišti. Polským úřadům měl poskytnout důkazy o tom, že vynucené přistání bylo operací běloruské tajné služby.
Podle jednoho ze zadržených se obvinění opírala o to, že se setkal s kolegou propuštěným z vězení a pomohl rodině chudého rolníka obstarat si palivové dříví. Odsouzen byl za organizování protestů.
Více než rok od vzedmutí vlny protestů proti poměrům v Bělorusku se zdá, že režim dokázal domácí odpor potlačit. Co se teď v zemi odehrává? A jak vlna demonstrací a represí změnila lidem životy?
Proces s Kalesnikavovou a Znakem se konal za zavřenými dveřmi. Provinili se tím, že vyzývali k demonstracím a stávkám. Tím měli podkopávat státní zřízení a ohrožovat bezpečnost Běloruska.
V Bělorusku tuto středu začal další ostře sledovaný politický proces. Před nejvyšším soudem stanula jedna z nejvýraznějších tváří protilukašenkovské opozice Maryja Kalesnikavová.