Z Běloruska odešlo od roku 2020 asi půl milionu lidí. Největší prodemokratické protesty v dějinách země vystřídala nebývalá brutalita státního aparátu.
Podle seznamu, který zveřejnila ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany, se společnosti přidané na sankční listinu zabývají především přepravou zboží, leasingem vozidel a chemickou výrobou.
Mezinárodní olympijský výbor se přiklonil k tomu, aby sportovci z obou zemí vystupovali v Paříži jako neutrální sportovci. Rusové to vítají, Ukrajina protestuje.
Minulý týden se na školku nedaleko Kyjeva zřítil vrtulník, který měl na palubě ministra vnitra Monastyrského a jeho zástupce. Podle ukrajinských médií byl pád způsoben pilotovou chybou.
„Na jednu stranu nás prosí, abychom v žádném případě nebojovali s Ukrajinou. Ale z druhé strany chystají výbušnou směsici a vyzbrojují je (Ukrajince),“ citovala Lukašenka agentura Belta.
Přesně po měsíci ve čtvrtek znovu jednal v Minsku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Už dopoledne se sešel s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.
Podle posledních údajů ministerstva vnitra od začátku války na Ukrajině požádalo o azyl ve Španělsku 464 Rusů. V roce 2020 byli Rusové druhými nejčastějšími evropskými žadateli o azyl ve Španělsku.
Cichanouská, která žije v litevském exilu, v předvečer soudu řekla, že proces pokládá za frašku a osobní pomstu autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka za to, že v roce 2020 otřásla jeho mocí.
Jak upozorňují ukrajinští představitelé, jeden z možných směrů útoku by mohl vést z Běloruska. O nutnosti být připraveni u hranic mluvil přímo prezident Volodymyr Zelenskyj.
Vrtkavá pozice autoritativního vůdce Alexandra Lukašenka nebo silný vliv exilových politiků. Jaké jsou důvody, které zdržují Bělorusy od zapojení do ruské války na Ukrajině?
Ani západní část Ukrajiny jako Volyň není úplně bezpečná. Dá se říct opak. Tady je to kousek do Běloruska. Tam obě svazové země Rusko a Bělorusko chystají na leden obrovské vojenské manévry.
Běloruský soud shledal loni v květnu Rusku vinnou z jednání, které podle něj „směřovalo k podněcování společenské nenávisti a sváru„ a také z “nezákonného shromažďování a šíření osobních údajů“.
Běloruské ministerstvo obrany již ve čtvrtek sdělilo, že Moskva a Minsk posílily své společné vojenské uskupení v Bělorusku o zbraně, vojáky a specializované vybavení.
Bjaljacki se stal jedním z nejvýznamnějších politických vězňů v Bělorusku, uvězněn byl znovu po násilném potlačení protestů, které vypukly v srpnu 2020.
Ukrajinské ministerstvo obrany už ve čtvrtek vyslovilo podezření, že incident mohl být výsledkem úmyslné ruské provokace s cílem zatáhnout Bělorusko do války.
Raketa z protiletadlového komplexu S-300 vypálená z Ukrajiny zasáhla Bělorusko mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne místního času, uvádí běloruská agentura Belta.
Podle médií prsteny připadly všem lídrům Společenství nezávislých států, tedy prezidentům Ázerbájdžánu, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.
Diktátor Lukašenko, diktátor Putin. Oba dva nepřáteli skupiny Bělorusů, která se postavila hrozbě neosovětského impéria tím, že se chopila zbraní a vydala na Ukrajinu.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko už před týdnem oznámil, že Bělorusko uvedlo do pohotovostního bojového režimu raketové systémy S-400 a Iskander, které mu dodalo Rusko.
Informace o přesunu vojsk přišla krátce poté, co americký Institut pro studium války ve své analýze napsal, že se Putinovi zřejmě nepodařilo přesvědčit Lukašenka, aby se do války na Ukrajině zapojil.
Běloruská nezávislá média a opozice spekulují, jaký je pravý důvod Putinovy návštěvy Minsku. Nevylučují ani variantu, že se pokusí Lukašenka přimět k přímému zapojení do války proti Ukrajině.
Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka.
Pekarová Adamová iniciovala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů Národního shromáždění Běloruska. Podepsaly se pod něj i šéfky zákonodárných sborů Belgie, Kypru, Litvy, Polska a Slovinska.