„Je tady stůl, a protože jsme měli prostor, tak jsme sem umístili i malá kamínka,“ popisuje novou bezbariérovou pozorovatelnu odborník Jindřich Brožovský.
Bariéry nemusejí být jen fyzické, třeba schody, ale i virtuální. A netýkají se jen lidí s postižením, ale narazit na ně může v různých životních situacích každý.
Pohyb po MHD může být matoucí i pro vidící lidi. Pro nevidomé je ale ještě nebezpečnější, zvlášť v momentě, kdy je před nimi nečekaná překážka. A ani komunikace s dopravním podnikem není snadná.
Chodby tunelu i šachty jsou zatím jen syrové, zašpiněné od bláta, prachu i strojů. To se má změnit zhruba v půlce dubna, kdy začnou dělníci budovat ostění, ventilace, osvětlení a výtahy.
Přestože od doby, kdy Šimon Ornest v Jedličkově ústavu začínal, se situace hodně zlepšila, pořád je podle něj bezbariérovost veřejných budov a dopravy nedostatečná.
V opravovaném úseku jsou čtyři zastávky, a to Italská, Vinohradská tržnice, Jiřího z Poděbrad a Radhošťská. Definitivní podobu při opravě získá zastávka Italská ve směru do centra.
Invalidé na ostravském hlavním nádraží mají problém dostat se k vlakům. Klíčový dopravní uzel totiž nemá bezbariérové úpravy. To se ale za půl roku změní. Správa železniční dopravní cesty tam staví šest výtahů. Lidé na invalidním vozíku nebo rodiče s kočárky se tak pohodlněji dostanou od pokladen k nástupištím.
Nová elektronická mapa přiblíží bezbariérové památky. Výrazně tak usnadní tělesně postiženým nebo obtížně se pohybujícím lidem výběr památek, které můžou navštívit. Aplikace má začít fungovat nejpozději na konci letošního roku.
Bariérový – tak označují lidé Úřad práce v Kostelci nad Orlicí. Ten se na jaře přestěhoval z náměstí do nových prostor v prvním patře. S tím nejsou spokojeni jeho klienti, například invalidé nebo maminky s malými dětmi. Lidé na vozíčku pak mají velké problémy dojet po nerovném terénu k rampě. Na toaletu se nedostanou vůbec. To vše v době, kdy si všichni držitelé ZTP karet musí tento doklad měnit za nový.
Zatímco na českých zimních stadionech to někdy nemají sledge hokejisté kvůli bariérám jednoduché, na mezinárodní scéně je to o poznání lepší. Platí to i pro mistrovství světa v americkém Buffalu.
Někdejší Vidlákův statek v Balinách u Velkého Meziříčí už není zchátralou ruinou. Zahradní architekti z něj vytvořili bezbariérové zákoutí s přírodní zvonkohrou, aromatickými květinami pro nevidomé a vyvýšenými záhony pro vozíčkáře.
Pohodlně do všech tří scén i dalších prostor zlínského divadla se už od září dostanou také vozíčkáři. Kulturní stánek se právě začal upravovat na bezbariérový.
Víc parkovacích míst pro rodiny s dětmi nebo větší ohleduplnost v městské dopravě prosazují pořadatelé akce S kočárkem Prahou. Dnes se uskutečnila v areálu Žlutých lázní a zúčastnilo se jí několik tisíc rodičů s dětmi. Rodiče se tam mohli naučit, jak se s kočárkem pohybovat a jak ho přepravovat.
Dno propasti Macocha v Moravském krasu se stalo přístupným pro vozíčkáře. Jeskyňáři kvůli tomu museli upravit prohlídkovou trasu Punkevních jeskyní, kudy se turisté na dno dostávají.
Zlínské divadlo bude přístupnější vozíčkářům i starším lidem. Bezbariérové úpravy spolknou více než pět milionů korun. Hotové by pak mohly být ve druhé polovině příštího roku.
V Praze dnes mají lidé možnost vyzkoušet si život vozíčkářů. Od 10 do 17 hodin bude na tramvajové stanici Malostranská připraveno několik vozíků a zájemci se na nich můžou pokusit přepravit na stanici Staroměstská.
Na webových stránkách Olomouce už začala fungovat online bezbariérová mapa města. Obyvatelům i návštěvníkům, kterým překážky ztěžují běžný život, nabízí novou možnost naplánovat si cestu tak, aby se bariérám vyhnuli.
Netradiční závodní peleton se dnes prohnal Prahou. Udivení turisté i cestující městskou hromadnou dopravou sledovali lidi na vozíčku s transparenty, jak upozorňují na překážky při každodenním cestováním ulicemi Prahy.
Na náměstí Franze Kafky v Praze si dnes lidé mohou prohlédnout kabinu výtahu ke stanici metra Staroměstská. Na nástupiště se s ní ale nedostanou, protože jde pouze o maketu. Happeningovou akcí s názvem Živý sen chtějí handicapovaní lidé z Prahy upozornit na problémy, se kterými se musejí v hromadné dopravě dennodenně potýkat.
Na pražském náměstí Franze Kafky se uskutečnil happening „Živý sen o výtahu“. Pořádalo ho občanské sdružení Asistence a chtělo upozornit na potíže, které mají lidé odkázaní na vozík na blízké stanici metra Staroměstská. Zatím totiž můžou jen snít o tom, že by jim nástup a výstup na důležité zastávce usnadnil výtah. Pořadatelé akce postavili na náměstí alespoň jeho maketu.