běžecké lyžování

| ČTK |Zimní sporty

Sprint dvojic na lyžařském MS vyhráli ruští běžci a Norky

Ruští běžci na lyžích Nikita Krjukov a Sergej Usťugov vyhráli na mistrovství světa v Lahti sprint dvojic klasickou technikou. O zlato přitom bojovali Finové s Nory, oba finišmani ale po vzájemné kolizi před nájezdem do cílové rovinky upadli. Závod žen vyhrály Norky Heidi Wengová a Maiken Caspersen Fallaová, čeští muži i ženy se do finálové desítky neprobojovali.

Jizerská 50 'bojuje' s prázdninami. Penziony jsou plné, v Bedřichově nepůjde zaparkovat

|Šárka Škapiková, Vojtěch Man |Zimní sporty

Pořadatelé přesunuli Jizerskou 50 z ledna na únor a závod se tak protne s turnusy jarních prázdnin. Obce se bojí dopravního ruchu a velkého množství lidí na Bedřichově. Rolbaři pak mají strach, že jim budou dovolenkáři vstupovat do stop upravených na závody. Lyžaři musejí být pro změnu nervózní z toho, že neseženou žádné ubytování. Hotely a penziony jsou plné prázdninových rekreantů.

|Jakub Kanta, Jakub Knoll |Zimní sporty

Mezinárodní lyžarská federace bojuje proti soupaži. Někteří běžkaři budou muset mít kratší hole

Běžci na lyžích, a to nejen reprezentanti, používají nejčastěji dvě techniky běhu. Někteří mají radši bruslení, jiní vosky a klasiku. Ale právě ta šla v posledních letech kvůli rozmachu soupaže na hladkých lyžích do pozadí. A protože technikou soupaž závodí dnes nejen profesionální běžci ve Světovém poháru ale už i mládež, pokouší se Mezinárodní lyžařská federace FIS svým novým nařízením o velikosti holí klasiku zachránit.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Vojtěch Man |Zimní sporty

Běžkyně na lyžích Nováková prohání v tréninku i muže: Asi na mě nadávají, ale vyhovuje mi to

České běžecké lyžování nezažívá zrovna skvělé časy. V následující sezoně se bude nejvíc spoléhat na třiadvacetiletou Petru Novákovou, která se už v minulé sezoně pohybovala ve Světovém poháru mezi absolutní špičkou. Na blížící se start Světového poháru se připravuje na rakouském ledovci Dachstein.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT, Jakub Knoll |Zimní sporty

Reprezentace běžců na lyžích se připravuje na Dachsteinu. Je to pro ně už tradice

Sezona Světového poháru běžců na lyžích se pomalu ale jistě blíží – čeští reprezentanti mají v plánu ukázat, že i oni stále dokážou být v bílé stopě pořádně rychlí, proto už najíždějí první kilometry. V Česku by se nejspíš sněhu ještě nějaký čas vůbec nedočkali, a tak ještě před odletem na soustředění ve Švédsku absolvují tréninkový kemp na ledovci Dachstein v Rakousku.