bezpečnost

|Michal Trnka |Regiony

Ať děti nechodí bez doprovodu, cizí lidé je lákají do aut, varují rodiče školy v Říčanech

Děti v Říčanech u Prahy by neměly chodit ze škol a kroužků bez doprovodu. Tamní školy e-mailem varovaly rodiče, že se ve městě pohybují lidé, kteří lákají školáky do auta. Policie prověřuje několik takových případů, které se měly stát jak přímo v Říčanech, tak v některých okolních obcích. Třeba v Mukařově upozornila učitele na nevhodné chování jednoho řidiče dívka ze čtvrté třídy.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Posílí 'záložáci' policii a celníky? Pomáhali by na hranicích nebo při demonstracích, navrhuje Ondráček

Aktivní zálohy by do budoucna nemusela mít jen armáda. Poslanci z bezpečnostního výboru chtějí prosadit, aby posily připravené k okamžitému nasazení měly všechny bezpečnostní sbory. Pomáhaly by tedy i policii, celníkům a vězeňské službě. Stát by je mohl povolat v případě nouze, třeba k ostraze hranic, při rizikových demonstracích nebo jako pomoc při pátrání.

|Magdalena Slezáková |Zprávy ze světa

Nebezpečný obrat Číny? Staňme se vůdcem nového světového řádu, vyhlásil Si Ťin-pching

Dominance Západu nad světem se chýlí ke konci. Nastává čas nového světového řádu, jehož bezpečnost potřebuje své vůdce – a nabízené příležitosti by se měla chopit Čína. Tolik mínění čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které zaznělo minulý týden v Pekingu a nyní rezonuje komunistickou stranou i státním tiskem. Čína tak poprvé otevřeně popřela svá dosavadní tvrzení, že neusiluje o světovou hegemonii a „nechce být vůdcem“, upozornil pro Zpravodajský web Českého rozhlasu sinolog Ondřej Klimeš.